Gündem Haberleri

  Kültür mirası elden geçecek

  Hürriyet Haber
  21.09.2005 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) tarafından 12 milyon euro ile finanse edilen GAP Kültürel Miras Geliştirme Programı kapsamında, bölgedeki kültürel zenginlikler restore edilecek.Program ile GAP Bölgesi'nin kültürel mirasının korunması ve kültür turizmini canlandırmak amaçlanıyor. Neva Palas Oteli'nde ihale öncesi düzenlenen tanıtım toplantısında, program ile ilgili bilgi verildi.

  Proje Direktörü Michael Jay, toplantıda yaptığı konuşmada, GAP Bölgesi'nin kültürel miras açısından büyük potansiyele sahip olduğunu belirterek, bu mirasın sadece Türkiye için değil, bölgeyi ziyaret eden turistler için de büyük önem taşıdığını söyledi.

  Jay, bölgede bulunan önemli yapıların, kalıntıların oldukça kötü durumda bulunduğunu belirterek, restorasyon için ayrılan payın da düşük olduğunu kaydetti ve kültürel miras kaybedildiğinde bir daha elde etmenin imkansız olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.

  AB olarak bu tip projeleri desteklediklerini kaydeden Jay, kültürel içerikli çalışmaların devam edeceğini söyledi.

  Program kapsamında aralarında, Gazitantep Butik Otel, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kahvehane Düzenlemesi, Diyarbakır Gazi Caddesi Renavasyonu, Gaziantep Dayı Ahmet Konağı, Kilis Valiliği İslambey Konağı, Diyarbakır Yenikap Sokağı Renavasyonu, Gaziantep Naib Hamamı, Denrulzafran Manastırı bakım onarımının yer aldığı 11 proje sonuçlandırılacak.
    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı