Gündem Haberleri

  Kültür Bakanlığı’ndan sinemaya 35 milyar

  Hürriyet Haber
  03.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı Türk sinemasının canlandırılması amacıyla beş yeni projeye destek kararı aldı.Toplam 35 milyar olan yardımı alacaklar arasında Atıf Yılmaz ve İrfan Tözüm’ün projeleri de var.

  SON yıllarda en az Oscarlı Amerikan filmleri kadar adından söz ettiren ve haftalarca vizyonda kalan Türk filmlerine, Kültür Bakanlığı'nın desteği ile yenileri eklenecek.

  Bakanlık, İrfan Tözüm'ün 'Mum', Atıf Yılmaz'ın 'En Uzun Yolculuk', Barış Pirhasan'ın 'İshak'ın Hikayesi' ve Günizi Film'in 'Yara' adlı projelerine toplam 35 milyar lira kredi verilmesini kararlaştırdı.

  Yönetmen İrfan Tözüm, kredi için başvuruda bulunduğu 'Mum' adlı eserin, 'Mum Kokulu Kadınlar' ve 'Mum Kokulu' adlı eserlerle üçleme olduğunu, bu projede 'Mum Kokulu' ve 'Mum' adlı eserleri birleştirdiğini söyledi.

  Eserin, 1964 yılında Rum ortodoksların göçe zorlandığı olaylarla başladığını anlatan Tözüm, bu sırada Yunanistan'a gitmek zorunda kalan anne Eleni ile oğlu Nico'nun ve Nico'nun çocukluk aşkı Melike'nin öyküsünün anlatıldığını belirtti. Filmin bazı bölümlerinin Atina'da çekileceğini ifade eden Tözüm, ölen annesinin cenazesini getirmek üzere Türkiye'ye gelen Nico'nun çocukluk aşkı Melike ile tekrar buluşması ve bu arada başlayan 1974 Kıbrıs harekatı ile Nico'nun Yunanistan'a geri dönmek zorunda kalmasıyla filmin sona erdiğini kaydetti.

  Muhteşem Film'in yapımını üstleneceği filmin bütçesi yaklaşık 800 bin dolar olacak. Tözüm, film için Kültür Bakanlığı'nın yanı sıra Euromages'den de destek isteyeceklerini, ayrıca Yunan bir ortaktan da katılım beklediklerini belirtti.

  Kültür Bakanlığı'ndan 10 milyar lira kredi alacak olan filmlerden birisi de Atıf Yılmaz'ın 'En Uzun Yolculuk' adlı projesi... Senaryosunu Yıldırım Türker'in yazdığı ve yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın üstlendiği filmin büyük bölümü Almanya'nın Köln kentinde geçiyor. Filmde, Almanya'da yaşayan bir Türk gencinin AİDS ile savaşımı ve iki kültür arasındaki farklılıkların irdelendiğini anlatan Yılmaz, filmin yaklaşık 100-150 milyar liraya malolacağını kaydetti.

  Proje sahipleri, yüzde 45 faiz ve bir yıl ödemesiz aldıkları kredileri 5 yılda geri ödeyecekler.

  Hangi film ne kadar alacak

  Mum İrfan Tözüm 10 milyar

  En Uzun Yolculuk Atıf Yılmaz 10 milyar

  İshak'ın Hikayesi Barış Pirhasan 10 milyar

  Yara Günizi Film 5 milyar


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı