Gündem Haberleri

  Kültür Bakanı Talay: Cumhuriyet Osmanlı'nın antitezi değil

  Hürriyet Haber
  28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Osmanlı İmparatorluğu döneminin Türk tarihinin gerçekten çok saygın ve önemli bir dönemi olduğunu belirterek, ‘‘Cumhuriyet'i Osmanlı'nın antitezi olarak görmüyoruz’’ dedi.

  Talay, Osmanlı İmparatorluğu'nun 700'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla TBMM Genel Kurulu'nda gündemdışı bir konuşma yapan ANAP İstanbul Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu'nun konuşmasını yanıtladı.

  KUTLAMA TARTIŞMASI

  Osmanlı İmparatorluğu'nu objektif olarak yeni kuşaklara ve dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten Talay, ‘‘Cumhuriyet'in kültür değerlerini, sanat anlayışının başlıca birikimlerini Osmanlı dönemi yaratmıştır’’ dedi. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700'üncü yıldönümü dolayısıyla hazırlanan kutlama etkinliklerinin hükümet değişiklikleri nedeniyle kesintiye uğradığını, ancak kutlama planının yakında yürürlüğe gireceğini anlatan Talay, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık'ın kutlamalarda işbirliği yapacaklarını bildirdi.

  ANAP'lı Karakoyunlu ise Osmanlı İmparatorluğu'nun 700 yıl önce bugün Osman Gazi tarafından Söğüt'te, bir çadır direğinin üzerinde yapılan konuşmayla tarihsel süreçteki yerini aldığını ve uygarlığına büyük katkılarda bulunduğunu belirtti. Cumhuriyet'in Osmanlı'nın karşıtı olmadığını söyleyen Karakoyunlu, Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki yanlış kanıların düzenlenecek kampanyalarla ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı