DİYARBAKIR HABERLERİ

Kulp’ta Bağ Bozumu Başladı

IHA
16.10.2015 - 13:42Son Güncelleme :

KULP MERKEZ VE KÖYLERİNDE BULUNAN ÜZÜM BAĞLARINDA HER SENE EKİM AYININ ORTALARINDA BAŞLANAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI.

IHA

Kulp merkez ve köylerinde bulunan üzüm bağlarında her sene ekim ayının ortalarında başlanan bağ bozumuna başlandı.
Üzümüyle meşhur olan Kulp ilçesi ve köylerinde adeta bir şenlik içerisinde geçen bağbozumu için hazırlıklar tamamlanarak, bağlara akın akın edilmeye başlandı. Çiftçiler, sonbaharın gelmesiyle köy ve mezralarda hummalı bir çalışma içerisine girerken, sonbahar rengini alan üzüm bağlarında ise buhar dumanları yükseliyor. Sezonunun başlamasıyla birlikte bir yıl boyunca yetiştirdikleri üzümleri toplamak için sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bağın yolunu tutan çiftçiler ve aileleri, emeklerinin karşılığını almaya hazırlanıyor.
Yıllardır bu geleneğin devam ettiğine işaret eden köylüler, bağ bozumu oldukça zahmetli bir iş olduğunu, ancak yıllardır devam eden bu geleneği sürdürmeye çalıştıklarını ifade eti. Köylüler, artık bağların eskisi gibi, ürün vermediğini ama yine de gelenek haline gelmiş bağbozumunu devam etmeye çalıştıklarını belirterek, “Dedelerimizden, babalarımızdan öğrendik. Zor ve zahmetli bir iş olmakla birlikte eğlenceli bir çalışma. Biz gidip üzümü bağdan getiriyoruz, torbaların içine koyup, ayaklarımızla çiğneyerek, şire dediğimiz üzüm suyunu elde ediyoruz. Sonra şireyi büyük kazanlara koyup birkaç saat kaynatıyoruz. Kaynattıktan sonra kazanın altındaki ateşi söndürerek, şireyi birkaç saat dinlendirmeye bırakıyoruz. Dinlenen şire arıtılıyor ve sonra büyük kazandan şireyi çıkararak daha küçük leğen dediğimiz kazanlara koyup burada tekrardan dört beş saat kaynatıldıktan sonra pekmez elde ediyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Kulp’ta Bağ Bozumu Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 13 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kulp’ta Bağ Bozumu Başladı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı