Gündem Haberleri

  Külliye'ye Marmara Üniversitesi talip

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sekiz dönümlük orman arazisi katledilerek yapılan Cübbeli Ahmet Hoca'nın da vaaz verdiği Fetih Külliyesi dün Hazine'ye devredildi. 4 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan külliyenin hazineye devri sırasında jandarma geniş güvenlik önlemi aldı. Devir işlemini İstanbul Milli Emlak Müdür Yardımcısı Ali Kemal Demirer ve Beykoz Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Yasemin Çamlıbel yaptı.

  Külliye bekçisi Hayri Çelik'ten anahtarları alan görevliler, önce kapalı bölümleri gezdi. Gezinti sırasında, 7 Kasım 1997 tarihli ve üzerinde ‘‘Kıyamete kadar amel defterinizi hayırla yadedecek olan bu muhteşem esere yardım için acele ediniz’’ cümlesi yazılı bir takvim ve Cübbeli Ahmet Hoca'nın 1997'ye ait haftalık vaaz programı dikkat çekti. Vakfın eşyalarını almadığı da görüldü. Bu kısa incelemeden sonra külliyenin altı ana kapısı mühürlenerek tutanak düzenlendi. Hazineye devri gerçekleştirilen külliye inşaatı Mayıs 1997'de dönemin İstanbul Valisi Kutlu Aktaş tarafından mühürlendi. Aynı dönemde CHP milletvekilleri konuyu parlamentoya götürerek Refah-Yol Hükümeti'ne inşaatın ne zaman yıkılacağını sordular. Külliyenin ‘‘Ne yapılacağı’’ sorusu Vilayet'i uzun süre meşgul etti. Sonunda Kutlu Aktaş olay yerine giderek kendisi inceledi. Bu aşamada dönemin Beykoz Kaymakamı Coşkun Ertürk külliyenin ilahiyat fakültesi yapılmasını teklif etti. Vakıf, bu fikre sıcak bakınca Marmara Üniversitesi talip oldu. Aradan üç yıl geçti. Şimdi Marmara Üniversitesi hem kaymakamlık, hem Beykoz Belediyesi, hem de Vilayet düzeyinde görüşmeler yapıyor. Vakfın da, ilahiyat fakültesi yapılması şartıyla üniversiteye devrine sıcak baktığı biliniyor.

  SEKİZ DÖNÜM ORMAN KATLEDİLDİ

  Beykoz Çavuşbaşı'nda 10 dönümlük alanda yapılan ve önünden geçen caddeye de adını veren Fetih Külliyesi, Mekke ve Medine'den sonra hacmi en geniş külliye olacaktı.

  Arsa, İsmail Ağa Tekkesi tarafından 1991'de satın alındı. Satın alınan ve mülkiyetinin kime ait olduğu tapuda belli olmayan arazi 1.5 dönümdü. 1993 sonunda külliye inşaatına başlandı. Daha sonra medrese ve Ahmet Yesevi Camii'nin birlikte yapılması planlandı. Bunun için orman alanından 3.2 dönümlük bir alan çalınarak ağaçlar kesildi. 1994'te külliye şehirden uzak olduğu için spor alanlarının yapılması kararı alındı. Bunun için gaspedilen arazi 10 dönüme çıkarıldı. Mahmut Hoca cemaati, külliye-medrese yapımını, Fatih Hak ve Hizmet Vakfı aracılığıyla yürüttü. 1997'de bitirilmesi planlanan külliye tamamlansaydı en az 5 bin öğrenciye dini eğitim verilecekti.

  POLONEZKÖY'E YÜRÜMÜŞLERDİ

  FETİH Külliyesi'nin varlığı ilk kez 1994'ün yılbaşı gecesi ortaya çıktı. İnşaata daha yeni başlanmıştı. Ama cemaatin ileri gelenlerinden olan Cübbeli Ahmet Hoca cemaatini, alternatif yılbaşı toplantısı için külliyeye çağırdı. Bunun üzerine sabahın erken saatlerinden itibaren Mahmut Hocacılar Çavuşbaşı'na akın etmeye başladı. Polonezköy'e giden yol kapatıldı. Yeni yılı kutlamak üzere Polonezköy'e gitmek isteyen onlarca kişi geri döndürüldü. Gün ilerledikçe toplantıya katılanların sayısı 30 bini buldu. Saat 20.00'ye yaklaşırken Ahmet Hoca'nın vaazını dinleyen 30 bin kişi Polonezköy'e doğru yürüyüşe geçti. Olayı haber alan jandarma karakolu yeterli olamayacağını anlayınca Beykoz'daki jandarma birliğinden yardım istedi. Bölgeye gelen yüzbaşının telkini ve aldığı önlemler sayesinde 30 bin kişinin yolu kesildi ve kalabalık yürüyüşten vazgeçirildi. Peki Polonezköylüler ne yaptı? Işıklarını kapattılar, müziğin sesini kestiler ve sabaha kadar beklediler.

  İSMAİL AĞA TEKKESİ = MAHMUT HOCACILAR

  MAHMUT Ustaosmanoğlu'nun lideri olduğu İsmail Ağa Tekkesi, bir Nakşi kolu. Adını şeyhinin imamlık yaptığı camiden alıyor. En önemli faaliyetleri, kuran kursları ve medrese eğitimi. Kadınlar siyah çarşaf, erkekler şalvar giyiyor. Cemaatin ileri gelenlerinden biri, külliye inşaatını da yürüten Cübbeli Ahmet Hoca adıyla tanınan Ahmet Ünlü. Geçtiğimiz hafta depremle ilgili bir vaaz kaseti yayınlanan Ünlü, devlete ve orduya hakaret ettiği gerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı