Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Külliye'de opera

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  20.04.2016 - 21:40 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yer alan ve mayıs ayında açılacak Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde opera, bale, tiyatro gibi sanatsal etkinlikler de gerçekleştirilecek.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde ilk toplantının mayıs sonunda yapılması planlanıyor. Opera, bale, tiyatro gibi sanatsal etkinliklerin gerçekleştirileceği Kültür ve Kongre Merkezi’nde dünyanın en büyük sahnelerinden birinin yapıldığı öğrenildi.
  Alparslan Türkeş Bulvarı’na konumlandırılan Kongre ve Kültür Merkezi’nin ilk bölümü mayıs sonunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle açılacak. Opera, tiyatro, bale gibi sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan Kültür Merkezi’ne fonksiyonel, gerektiğinde büyüyüp küçülebilen, asansörlü dev bir sahne sisteminin kurulacağı öğrenildi. En büyüğü 2 bin 500 kişilik olacak 10 farklı salonda alanında uzman teknik ekipler tarafından akustik ölçümler yapılırken, ses sistemi için son teknoloji kullanıldı.

  AKUSTİK HAZIRLIK

  Merkez, Ankara’daki büyük organizasyonların yapıldığı ATO Congresium’a alternatif olacak. Salonun açılmasıyla Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın katıldığı ATO’daki ve çeşitli otellerdeki organizasyonlar Kültür Merkezi’ne alınacak. Son hazırlıkların yapıldığı merkezin büyüklüğüyle dünyada ilk sıralarda yer alacağı belirtiliyor. Kongre Merkezi’nde uzman teknik ekiplerin son denemeleri yaptığı öğrenildi. Saray’da en son 24’üncüsü yapılan Muhtarlar Toplantısı da Kültür Merkezi içindeki yemek salonu tamamlandığında bu binaya alınacak.

  24 SAAT HALKA AÇIK KÜTÜPHANE

  İlk aşamada yaklaşık 5 milyon cilt kitabın bulunacağı Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin dünyanın en büyük ikinci kütüphanesi olacağı vurgulanıyor. Kütüphanede okuyucular için kitap koleksiyonu alımlarının devam ettiği öğrenildi. Türkiye’nin en büyüğü olacak kütüphanede yazma eserlerin yanı sıra dijital yayınlar da bulunacak. 24 saat halkın kullanımına açık olacak kütüphanede tarihi kitap koleksiyonlarının yanısıra onbinlerce güncel yayın bulunacak. Halen mevcut Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde 352 nadir eser bulunuyor. Mevcut kütüphane şu anda sadece Cumhurbaşkanlığı personeli ve yakınlarına hizmet veriyor. Kütüphaneye dışarıdan gelenler ise ancak özel izinle kitapları okuyabiliyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı