Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuleli'nin 155'inci yaşına coşkulu kutlama

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.09.2000 - 00:01

  KULELİ Askeri Lisesi'nin 155'inci kuruluş yıldönümü, Çengelköy'deki okul binasında coşku içinde kutlandı.

  Tören şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Lise Komutanı Kurmay Albay Mustafa Canatan, okullarının bugüne kadar yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerle gerek devlet hayatında, gerekse Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bugünkü seviyeye ulaşmasında eşsiz bir konuma sahip olduğunu söyledi. Kurmay Albay Canatan, Türkiye'yi bölmek isteyen gerici ve yıkıcı akımlara karşı öğrencileri uyanık olmaya da çağırarak, bu akımlar karşısında dimdik kalmanın tek yolunun milli birlik ve beraberliğe verilecek önemle mümkün olacağını vurguladı.

  Törene katılan en kıdemli komutan olarak konuşan eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Bayar da Kuleli Askeri Lisesi'nin kuruluşundan bugüne okulda teknik ve bilimsel olarak birçok şeyin değiştiğini, değişmeyen tek şeyin Atatürk ilke ve inkılaplarına olan bağlılık olduğunu, bu özelliğinin bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Öğrenciler adına konuşan 1'inci Sınıf Öğrencisi Kayhan Onur Arslan da, kendilerinin laik Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileri olduğunu belirterek, ‘‘Bizim savaşımız cehaletle, gericilikle ve taassupla olacaktır’’ dedi. Kuleli Askeri Lisesi'ni anlatan çeşitli şiirler okundu. Kurmay Albay Mustafa Canatan, törene katılan mezunlardan en eskisi olan emekli Orgeneral Hüseyin Doğan Özgöçmen'e şilt sundu. Öğrencilerin halat üzerindeki gösterisi davetlilerden büyük alkış aldı. Törende daveltilere ve öğrenci ailelerine Kuleli Askeri lisesi gezdirildi.

  Mekteb-i Fünun-i İdadiye

  ‘Mekteb-i Fünun-i İdadiye’ adıyla 21 Eylül 1845'te açılan ve İstanbul'un çeşitli yerlerinde eğitimine devam eden Kuleli Askeri Lisesi, bugünkü adını 1923'te aldı. 2'nci Dünya Savaşı sırasında Konya'ya taşınan okul, 18 Ağustos 1947'de tekrar İstanbul'a nakledildi. Çengelköy'deki tarihi binada eğitimini sürdüren okulda, halen 80'i çeşitli dost ve müttefik ülkelerden gelen 1500'e yakın öğrenci öğrenim görüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı