"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Kulelerin kaderi yine aynı olmasın

ANKARA’nın en çirkin yapıları ve bölgeleri yarışması yapılsa ilk 10’a nereler girer diye düşünüyorum. Bir sürü yer geliyor aklıma...

Özellikle yarım kalan yapılar ilk sıraları kaptırmazdı herhalde.
Eskişehir Yolu’ndaki Demir Kafes açık ara birinci, Cumhuriyet Kulesi ikinci, Köroğlu’nda üzerindeki vinciyle bütünleşmiş otel üçüncü.
“Kent siluetini bozan dördüncü yapı ya da bölge neresidir?” diye sorulsa, tartışmasız yanıtım “Şentepe’de televizyon vericilerinin bulunduğu bölge” derdim./images/100/0x0/55eb32dff018fbb8f8b1c1b1
Ankara Hürriyet’e geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar televizyon vericilerinin bulunduğu bölgeyi temizleyeceklerini söylemişti.

ŞAHİN’DEN ZİYARET

52 gecekondunun 49’uyla anlaşıldığını, geri kalanlarla da anlaşıp bu yıl içerisinde bölgenin tamamen gecekondundan arındırılacağını, 2012’de de vericileri tek bir kulede toplayacaklarını açıklamıştı.
Şentepe’de beş dönüme yakın yeri olan TRT’yle de görüşeceklerini ifade etmişti Yaşar. O görüşme geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Yaşar’ı ziyaretinde projeye destek verdiklerini belirterek, Yaşar’ın bölgede yapılacak yeni düzenlemede ortak çalışma fikrine sıcak bakmış.
Gecekondular bu yıl temizlenecek, ardından TRT’nin de destek verdiği projede 35 bin metrekare rekreasyon alanı üzerinde vericiler tek bir kulede birleştirilerek görsel bir bütünlük sağlanacak.
Buraya kadar düşünce olarak çok güzel, ancak ortada Ankara’da bir çok yapıyı etkileyen bir sorun var.
Mania hattı, yani uçuş güvenliği hattı.
Ankara mania hattı sorunlarına alışık aslında. Cumhuriyet Kulesi’nin yarım kalmasının nedenlerinin biri de mania hattı engeli zaten.
Aslında Güvercinlik ve Etimesgut havaalanlarından yapılan uçuşlar için oluşan bu hatlarla ilgili bir düzenlemeye gidilmesi yönünde Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışma içindeydi. Ancak belediye yaptığı hazırlıkla ilgili kulağıma gelenlere göre ciddi bir muhatap bulma sıkıntısı yaşıyor.

MANİA HATTI TEREDDÜTÜ

Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar da mania hattı konusunda tereddütlerini dile getiriyor zaten. Kuleyi yapmak için mania hattı probleminin çözülmesini bekleyeceklerini söylüyor.
Toparlayacak olursak durum şudur.
Ankara’nın çirkin yapılarında birinci sırada olan Demir Kafes’le ilgili ihale önümüzdeki günlerde yapılırsa, ondan kurtuluruz.
Üçüncü sıradaki vinçli otelle ilgili durum karışık. İcradan satışa çıkarılmıştı, bir kaç gün önce satışı mahkeme kararıyla durduruldu.
Cumhuriyet Kulesi mania hattıyla ilgili düzenlemeyi bekliyor. Ve Şentepe’deki vericiler. Etrafı tamamen temizlense de mania hattı yeniden düzenlenmeden yapılacak bir kulenin kaderi de Cumhuriyet Kulesi’ne döner, aman dikkat.

Her ay zirve var

YENİ yapılan Beştepe’deki ASKİ Sosyal Tesisleri geçtiğimiz hafta önemli bir zirveye ev sahipliği yaptı. AK Parti Ankara Milletvekilleri başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de katıldığı toplantıda bir araya geldi.
Bu aslında Ankara toplantılarının ikincisi. Son görüşmede alınan kararla, toplantılar her ay düzenli olarak yapılacak.
Bu ayki toplantının ana gündemini Ankara’daki fuar alanı oluşturdu. Çiçek’in TBMM Başkanlığı öncesi sıkı takipçisi olduğu Ankara için çok önemli olan fuar alanıyla ilgili son gelişmeler değerlendirildi.
2004-2009 arası dönemde Ankara milletvekilleri kent meselelerinde pek “topa girmiyorlardı.”
Bu toplantılarda ulusal gündemin yanı sıra AK Parti Ankara milletvekillerinin kentle ilgili konularda da etkin rol almasının sağlanacağını düşünüyorum.
Muhalefet Ankara milletvekillerine de naçizane önerim, eleştirilerini alternatif projelerle desteklemeleri yönünde. Yani karşı çıkılan bir konuyla ilgili ayağı yere basan alternatif oluşturmalılar.
NOT: Akyurt’a kurulması planlanan fuar alanıyla ilgili bu hafta önemli adımlar atılması planlanıyordu. Ancak son anda bazı değişiklikler yaşanınca önümüzdeki haftaya ertelendi.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI