"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Külebi’nin kayıtları Dıranas’ın söyleşisi

PANDORA Kitabevi’ne uğradığımda kitapçı dostum Mustafa Başarslan önemli bir hatırlatmada bulundu.<br><br>Cahit Külebi’nin İçi Sevda Dolu Yolculuk kitabıyla ilgili yazımı söz konusu edip anılar konusunu açtı.

Kitabın başındaki Önsöz’de bir paragraf, ileride anıların tamamının yayınlanacağını haber veriyordu:

"Yaşamöykümü değerli bir arkadaşıma sesalıcıyla saptayarak bıraktım. Layık görülürsem ben sağken ya da ölümümden sonra, nasıl olursa öyle yapar. İlişkilerim, sanat alanındaki düşüncelerim, acı tatlı kişisel öykülerim orada yansır. Belki de şeritleri kaldırır atar."

İyi şair Cahit Külebi’nin anıları benim için büyük önem taşıyor. Onun tanıklıklarını, olaylara yaklaşımını, onun ekseninde kuşağının yaşantısını öğreneceğim.

Bilgi Yayınevi yetkilisi, anıların yayınlanacağını, sıralama, düzenleme çalışmalarının sürdüğünü, sınıflama yapacaklarını, belki edebiyat/edebiyatçılar, edebiyat dışı, başlıklı ayrı ciltler halinde yayınlamayı düşündüklerini, ama kesin bir karara varmadıklarını, kitabın da altı ay içinde yayınlanabileceğini söyledi.

* * *

AHMET MUHİP DIRANAS’ın eşi Münire Dıranas bir gün önemli bir müsveddeden söz etti.

Bir yazar, ya da meraklı, Dıranas ile yaşamı, şiiri üzerine günler süren bir konuşma yapmış.

Münire Dıranas’ın bana anlattığına göre, söyleşiyi kimin yaptığı yazılmamış, onun için de imzası meçhul bir belge.

Yayınevleri de, sahibi meçhul bu müsveddeyi kitap halinde basamıyorlar.

Hukukçu dostlarım, ilk kez kitap haline gelecek bu söyleşinin, habersiz yayınlanması durumunda toplatılabileceğini belirttiler.

Ancak böyle bir metnin önemine değinen okur/yazar, Dıranas’ın şiirlerini okumuş hukukçu arkadaşım, bunu devletin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın basmasını, çünkü bu yazılardan herkesin yararlanması gerektiğini, bunlardan okuru yoksun bırakmamanın kabul edilir bir gerekçe olduğunu söyledi.

Ben de buna katılıyorum.

* * *

ŞİMDİ bu yazıdan sonra, konuşmayı yapan ortaya çıkarsa çok sevineceğim. Bütün şiir severler gibi.

Sevgili okurlarım, dostlarım,

E-posta yoğunluğundan, gelenler yok oldu.

Son 15 günde e-posta gönderenlerin bir kez daha göndermelerini rica ediyor, özür diliyorum.
X