Ege Haberleri

  Kula'da restorasyon başladı

  Hikmet SEPET / KULA
  19.12.2014 - 01:28 | Son Güncelleme:

  MANİSA'nın Kula İlçesi'nde bulunan 55 tarihi evde restorasyon çalışması yapılacağı ardından butik otel ve restoran olarak turizme kazandırılacağı belirtildi.

  Anıtlar Kurulu'nca tescilli 895 binadan 110'u için restorasyon projeleri hazırlandı. İlk etapta 55 evde, Büyükşehir Belediyesi ile bulunacak diğer sponsorların desteğiyle restorasyon çalışması yapılacağı duyuruldu.
  Kulada restorasyon başladı
  Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, 55 evden 40'ının büyükşehirin konutlarıyla takas edileceğini, 15'inin de satın alınacağını söyledi. Yüzyıl öncesinin yaşam biçimini yansıtması nedeniyle evlerin değerli olduğunu belirten Başkan Tosun;
  Kulada restorasyon başladı
  "Hepsi restore edildiğinde Kula'nın tarihi, gün yüzüne çıkacak. Restorasyonu tamamlandıktan sonra Tarihi Kula Evleri, Volkanik Jeopark ile birlikte Türkiye'de ve dünyada önemli bir noktaya gelecek. Kurtuluş Savaşı'nda işgal kuvvetlerinin yakamadığı tek ilçe Kula'nın bazı yerleri terk edilmişlikten dolayı harap halde. Bu tarihi evlerin bakımı oldukça zor. Bu zengin miras, dünya çapında ses getirecek. Kula'nın dünya kentleri arasına girmesine adım adım yaklaştıracaktır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı