MANİSA HABERLERİ

KULA HABERLERİ

Kula'da biçerdöverli nohut hasadı

DHA
18.07.2017 - 11:20Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın leblebi sektörönün yoğun olarak faaliyet gösterdiği Kula ilçesinde, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği çeşitli çalışmalar sonucunda, ilk defa nohut hasadında biçerdöver kullanıldı.

Biçerdöver kullanımı ile verimin arttığını belirten Kula İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bilgin Sarısu, nohudun yetiştiriciliğinden, leblebi sektörüne kadar bilgiler verdi. Kula leblebisinin kalitesinin atması için çeşitli yatırımlar yaptıklarını belirten Kula İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bilgin Sarısu, son zamanlarda nohut yetiştiriciliğinde verimin azaldığına dikkat çekti. Sarısu, "2016 yılında nohut ekim alanlarının kademeli olarak 3 bin dekara kadar düşmüştü. İlk olarak bu düşüşün nedenleri belirledik. Bu çalışmamız sonucunda çiftçilerimizin kullandığı yerel çeşitlerimizin çiftçilerimiz tarafından bulut vurgunu olarak bilinen 'nohut antraknoz hastalığına' dayanıksız olması, yerel çeşitlerimizin makineli hasada uygun olmaması ve bu nedenle işçilik maliyetlerinin artması sonucu olarak nohut ekim alanlarının azaldığı ve üretimin düştüğünü tespit ettik" dedi.

KULA İÇİN 'AZKAN' NOHUT ÇEŞİDİ

Önceki yıllarda nohut yetiştiriciliğin yaygın olduğuna dikkat çeken Sarısu, "2 binli yıllarda 40 bin dekar alanda nohut yetiştiriciliği yapılıyordu. İlçemizde bununla ilgili olarak leblebi üretim işletmeleri yaygın olarak bulunmaktaydı. Müdürlüğümüzce belirlenen sorunların aşılması amacıyla leblebi imalatçıları, çiftçilerimiz ve ilgili sivil toplum örgütleri arasında görüşmeler ve değerlendirmeler yapıldı. Yapılan araştırma kapsamında ortalama veriminin yüksek olması ve leblebi imalatında talep gören bir çeşit olması nedeniyle 'Azkan' nohut çeşidinin ilçemiz şartlarında yetiştirilmesi en uygun olan çeşit olduğuna karar verdik" diye konuştu.

BİÇERDÖVERLE HASAT

Ekim işleminden sonra arazileri sürekli kontrol altında tuttuklarını ve çiftçileri sürekli olarak bilgilendirdiklerini belirten Sarısu, işin en önemli ayağını ise makineli hasat olduğunu söyledi.  Biçerdöver ile yapılan hasadın verimliliğine dikkat çeken Sarısu, şöyle devam etti:

"Temmuz ayının ikinci haftası itibarıyla Kula tarihinde ilk olarak üretimini yapmış olduğumuz nohut demonstrasyon alanlarında biçerdöverle hasat yapıldı. Sonuç olarak demonstrasyon alanlarında hiç antraknoz hastalığının görülmediği gibi biçerdöver ile hasat geçerçekleştirilebildi. Alınan verim ilçe ortalamamız olan 120kg/dekarın çok üstünde olan 160kg/dekar olarak gerçekleşti."

Önümüzdeki yıllarda nohut yetiştiriciliği için yoğun bir eğitim, yayım ve tohum temini çalışmaları yapaklarını da vurgulayan Sarısu, "Nohut ilçemizde önemli bir münavebe (nöbetleşme) bitkisidir. Bu nedenle ilçemizde leblebi sektörünün bulunması, çiftçilerimizin nohut üreticiliği konusunda yatkın ve tecrübeli olması nedeniyle bu konuda çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Hasan YİĞEN / KULA (Manisa), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kula haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kula haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kula'da biçerdöverli nohut hasadı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
MANİSA NÖBETÇİ ECZANELER
Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Sönmez Eczanesi

  Kula
Sayfa Başı