Ege Haberleri

  Kula’da tuhafiyeci manifaturacı dertli

  Hikmet SEPET / KULA, (DHA)
  25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kula Dokumacılar, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Fehmi Yıldırım, küçük esnafa getirilen sicil affının tam uygulanmadığını, bu nedenle kredi alamadıklarını söyledi.

  176 dernek üyesinin özellikle çarşı ve pazar yerinde yoğunlaştığını ve sayılarının her geçen gün arttığını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

  "Ailelerimizi geçindiriyoruz, istihdam sağlıyoruz, devletimize kazanç getiriyoruz. Buna rağmen, pek çok zorlukla karşılaşıyoruz. Esnafın ödeyemediği borçlar siciline işleniyor. Borçların bazen gecikmeli ödendiği oluyor. Fakat, bunlar sicile işlendiğinde esnaf kendi adına işlem yapmakta zorlanıyor. Kredi alamayınca da aile bireylerini devreye sokuyor. Bizim 5-20 bin lira kredi talebimiz oluyor. Onu da almakta güçlük çekiyoruz. Arkadaşlarımız sicilinde affı olsa bile, kredi alamıyor. Sicil tamamiyle silinmediği müddetçe, bankalar da yardımcı olamıyorlar. Merkez Bankası’nda silinmesi şart."

  İşportaya dikkat

  Tuhafiyeci ve manifaturacının en büyük sıkıntısının, dışarıdan gelen kayıt dışı ve işporta satıcıları olduğunu belirten Yıldırım, bu konuda çözümün esnaf ve vatandaşın duyarlı olmasından da geçtiği söyledi. Yıldırım, "Zabıta teşkilatıyla güzel çalışma içindeyiz. İsteğimiz, esnaf arkadaşlar duyarlı olsun, bunları zabıtaya aktarsın. Pazar yerinde oluşacak olan problemleri biz kendimiz çözebiliriz. Ancak, vatandaşlarımızın da dikkat etmesi gerekiyor. İşportadan aldıkları ürüne ilişkin sorunları çözmeleri neredeyse imkansız. Dolayısıyla bu işi hepimizin duyarlı olmasıyla daha rahat çözeriz" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı