MANİSA HABERLERİ

Kula’da Emzirme Haftası Nedeniyle Stant Açıldı

IHA
12.10.2015 - 14:08Son Güncelleme :

EMZİRME HAFTASI VE KANSER AYI NEDENİYLE STAND AÇILDI

IHA

Kula Toplum Sağlığı Başkanlığı tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası ile meme kanseri bilinçlendirme ayı etkinlikleri kapsamında Kula Devlet Hastanesi bahçesinde halkı bilgilendirmek amacıyla eğitim standı açıldı.
Standa vatandaşlar büyük bir ilgi gösterirken, gelenlere el broşürü dağıtılarak konu ile ilgili olarak geniş kapsamlı olarak bilgilendirmeler yapıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Kula Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Aslı Aybüke Ayyıldız, "Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi gereklidir. Toplumun ve onu oluşturan bireylerin, sağlıklı ve güçlü olarak yaşamasında ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında, mutlu, huzurlu ve güvence altında varlığını sürdürebilmesinde yeterli ve dengeli beslenme en temel koşullardan biridir. Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü verilmesinin önemi bebeğin beslenme, büyüme, gelişim ve hastalıklardan korunması için ideal içeriğe sahip olmasından kaynaklanır. Bu sebeplerle de birçok uluslar arası ve ulusal kuruluş emzirmeyi bebek beslenmesinde öncelikle tercih edilmesi gereken beslenme yöntemi olarak belirlemiştir. Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) bu nedenle ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmeyi önermektedir.” dedi
Ne kadar sık emzirilirse süt salgılanmasının da o kadar arttığını belirten Ayyıldız, “Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır. Özellikle doğumdan hemen sonra gelen sarımsı süt en önemli süttür ve bebeğe kesinlikle verilmelidir. Ağız içinde bebek için gerekli bağışıklık maddeleri, vitaminler vardır ve proteinden çok zengindir. Bütün bu yararlar düşünüldüğünde anne sütünün bebekler ve anneler için ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır“ diye konuştu.
Meme kanserinin dünyada görülme sıklığı en yüksek kanser türü olduğunu vurgulayan Ayyıldız, konuşmasında şunları söyledi: "Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Erkeklerde de görülmekte olan beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır. 1970’lerden bu yana meme kanserinin görülen sıklığında artış yaşanmaktadır. Meme kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölüm sebepleri sıralamasında, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Kula’da Emzirme Haftası Nedeniyle Stant Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 14 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kula’da Emzirme Haftası Nedeniyle Stant Açıldı haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı