MANİSA HABERLERİ

Kula’da Cumhuriyetin 92. Yıl Coşkusu

IHA
29.10.2015 - 13:31Son Güncelleme :

CUMHURİYETİMİZİN 92. YILI COŞKU İLE KUTLANDI

IHA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülkede olduğu gibi Kula’da coşku ile kutlandı.
Kula’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Kaymakam Murat Güven’in tebrikleri kabulüyle başladı. Tebriklerin kabul edilmesinin ardından kutlamalar ilçe stadyumunda devam etti.
Törene Kula Kaymakamı Murat Güven, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Melih Oğuz, siyasi parti temsilcileri ile mülkü amirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kula ilçe stadyumunda yapılan kutlama programı Kula Kaymakamı Murat Güven, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Melih Oğuz, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun öğrencilerin, protokol ve bayrama katılan halkın bayramlarını kutlamasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kaymakam Murat Güven, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının önemini anlatan bir konuşma yaptı.
29 Ekim’de Türk milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya ilan ettiği gün olduğunu hatırlatan Kaymakam Güven, "Bugün insanlık tarihinin yaşadığı en çetin savaşlar sonucunda bir milletin bağımsız ve özgür yaşama iradesini kemikleştiği gündür. Bugün ’ya İstiklal ya ölüm’ diyerek kanının son damlasına kadar vatanı savunacağını tüm dünyaya haykıran ecdadımızın cumhuriyeti bizlere armağan ettiği gündür. 92 yıldır Cumhuriyet rejimi ile yönetilen Türkiye, birinci dünya harbinde yaşadığı zor günleri geride bırakarak bugün dünyanın saygın devletleri arasında yerini almıştır. Ekonomisi ile dünyanın 16. büyük ekonomisi olmuş, eğitim, sağlık, ulaştırma, adalet ve güvenlik alanlarında yaptığı büyük atılımlarla refah düzeyini yükseltmiştir. İnsan hak ve hürriyetlerini evrensel normlara göre güvence altına almış ve ileri demokrasisi ile vatandaşına en üst seviyede hizmet üreten bir ülke haline gelmiştir" diye konuştu.
"BU COĞRAFYA BİR DEVLETLER MEZARLIĞI"
Türkiye’nin jeopolitik ve stratejik açıdan hassas bir bölgede olduğunu ve herkese önemli görevler düştüğünü belirten Güven, şöyle devam etti: "Gerek yakın çevremizdeki ülkelerde yaşanan güncel gelişmeler, savaşlar gerekse bölge ile olan tarihsel ve kültürel bağlarımız hassasiyeti daha da artırmaktadır. Şöyle bir tarihe bakacak olursanız bu coğrafyanın aslında bir devletler mezarlığı olduğunu görürsünüz. Birçok devletin bu coğrafyada hüküm sürdüğünü görürsünüz. Eğer çağın gereklerine ayak uyduramazsınız, eğer kendinizi ve çocuklarınızı iyi yetiştiremezseniz, gerektiği kadar çalışmazsanız ve farklılıklarınızı ayrışma nedeni olarak görürseniz tarihin tekerrür etmesi kaçınılmaz olabilir. İçinde yaşadığımız coğrafyanın bedelini ecdadımız kanları ve canları ile fazlasıyla ödediler. Bu coğrafyanın her karış toprağı şehit kanları ve şehit annelerinin gözyaşları ile sulanmıştır. Bu bakımından bizim için kutsaldır, bu bakımından bizim için vazgeçilmezdir. Bütün nedenlerden dolayı her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekmektedir. Her zamankinden daha çok çalışmamız gerekmektedir."
Güven’in konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yayınladığı 29 Ekim kutlama mesajının ve törene katılan öğrencilerin şiirlerinin okumasıyla devam etti. Halk Oyunları ekibinin muhteşem gösterileri seyircilerden bol bol alkış aldı. Kula Halk Eğitim Merkezi Kick Boks ekibinin hazırladığı gösterilerin sunumu da vatandaşlar tarafından ilgili ile izlendi.
Okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kula Kaymakamı Murat Güven, Garnizon Komuta Yüzbaşı Melih Oğuz ve Belediye Başkanı Hüseyin Tosun tarafından hediyeler takdim edildi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni Kula Selim Sabahat Palanduz Anadolu Lisesi bando ekibinin ve törene katılan öğrencilerin tören geçişi ile son buldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Kula’da Cumhuriyetin 92. Yıl Coşkusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kula’da Cumhuriyetin 92. Yıl Coşkusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı