Dünya Haberleri

  Kül 1000 uçuşu iptal ettirecek

  hurriyet.com.tr
  17.05.2010 - 12:02 | Son Güncelleme:

  İzlanda'daki yanardağ patlamasından kaynaklanan kül bulutları Hollanda ve İngiltere'nin güneydoğu hava sahasını kapattı. Avrupa'da yaklaşık 1000 uçuşun iptal edileceği belirtiliyor.

  AVRUPA'YA DEHŞET YAŞATAN KÜL BULUTLARI - FOTO GALERİ

  Avrupa hava trafik güvenliği kurumu Eurocontrol'den yapılan açıklamada, volkanik kül bulutları yüzünden uçuş sayısının normalden 1000 kadar azalacağı ve yaklaşık 28 bin uçuş yapılabileceği bildirildi.

  Açıklamada, kül bulutunun gün boyunca kısmen dağılmasının umut edildiği, ancak TSİ 15:00'de bulutun Kuzey İrlanda, İskoçya'nın bazı bölümleri ve İngiltere'nin güneybatı kesimlerini etkilemesinin beklendiği vurgulandı.

  Yeni kül bulutlarından Kuzey İrlanda ve İskoçya'daki havaalanları da etkileniyor. Glasgow yakınlarındaki Prestwick ve Isle of Man gibi  havaalanlarından da karşılıklı uçuşlar yapılamıyor.

  YETKİLİLER UYARIYOR
  Meteoroloji yetkilileri, kül bulutlarının bugün ülke geneline yayılabileceği uyarısında bulunurken, yolculara seyahat etmeden önce hava yolu  şirketleriyle irtibata geçmeleri tavsiye ediliyor.

  İzlanda'daki yanardağ patlamasından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'nin hava sahası geçen ay 6 gün kapalı kalmıştı.

  İngiltere Ulaştırma Bakanı Philip Rammond, havaalanları için önümüzde beş gün boyunca kül bulutunun etkileyeceği alanlara yönelik tahmin şemaları yayımlanacağını belirtti.

  İzlanda'daki Eyyafyallayöküll yanardağının neden olduğu kül bulutu Nisan ayında Avrupa genelinde havayolu taşımacılığını 6 gün boyunca felç etmişti. Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği'ne göre, 6 gün boyunca uçuşların iptal edilmesi havayollarına 1.7 milyar dolara mâl oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı