Gündem Haberleri

  Kuklacılar geliyor

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYANIN önemli kukla tiyatrosu toplulukları İstanbul'da buluşuyor. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 10 ile 18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Kukla ve gölge tiyatrosunun seçkin örneklerini biraraya getiren festivale 7 yabancı, 5 de yerli topluluk katılıyor. Festivalde yetişkinlere yönelik gösterilerin yanısıra küçük seyirciler için özel olarak hazırlanan oyunlar da var.

  Açılış parkta

  3. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nin açılışını Anatole Sokak Oyuncuları, Harbiye'deki Habitat Parkı'nda yapacak.

  Japonya Dondora Tiyatrosu, 11 Mayıs saat 20.30'da Kenter Tiyatrosu'nda sanatseverlerle buluşuyor. Geleneksel Japon tiyatrosunu günümüze taşımayı amaçlayan bu topluluk, bir büyük boy kukla, bir aktör ve bir mask eşliğinde eski bir Japon aşk masalını sahneye taşıyacak Kiyohime Mandara adlı oyunuyla.

  Portekiz'den Group Trule'nin Sihirli Kuklalar'ı 12 Mayıs'ta Atatük Kültür Merkezi'nde. Küçücük parçaların biraraya gelerek dev bir kuklaya dönüşmesini müzik eşliğinde izleyecek sanatseverler.

  Figurentheater ise festivale Almanya'dan katılıyor. Çatıdaki Sohbet adlı oyun, Susam Sokağı'nı hatırlatan, çocuklara yönelik bir komedi. Oyun 13 Mayıs saat 12.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde.

  Aynı akşam Kenter Tiyatrosu, Polonya Union Theater Impossible'a evsahipliği yapacak. Ünlü grafik sanatçısı Topor anısına hazırlanan bu oyun kukla ile grafik sanatını biraraya getiren ilginç bir çalışma.

  Çağdaş Karagöz gösterileri

  Amerika'dan Beale Street Puppets'ın Sihirli Küçük Deniz Kızı adlı oyunu, 5 ile 11 yaş arasındaki çocuklara yönelik. Çocukları renkli düş dünyasına konuk eden bu olun 14 Mayıs saat 12.00'de Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda. Bir sonraki gün aynı yerde ve aynı saatte Katibim Karagöz Tiyatrosu'nun gösterisi var. Genş kuşak Karagöz oynatıcılarından modern bir Karagöz yorumu görmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

  Rusya'dan Theatre Tak, ünlü yazar Anton Çehov'un bir öyküsünü kuklalarla sahneye taşıyan ilginç bir gösteri sunacak. Gösteri, 15 Mayıs saat 20.30'da Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda

  Üsküdar Karagöz Tiyatrosu, Karagöz Aya Gidiyor, Show Tiyatro, Denizin İntikamı, Mehpare Yiğit Aksoy Gölge Tiyatrosu Tılsımlı Oyun ile festivalde.

  3. Uluslararası Kukla Festkivali'nin son gösterisini 18 Mayıs'ta Almanya'dan Figurentheatre yapacak. Shakespeare'in ünlü eseri Hamlet'ten esinlenen Exit adlı oyun, tiyatroseverler için ilginç bir deneyim olacak.

  Bilet fiyatları tam 3 milyon öğrenci, 2 milyon olarak belirlendi. Sadece Dondora Tiyatrosu'nun gösterisinin biletleri 5 ile 3 milyondan satılacak.

  Biletler Atatürk Kültür Merkezi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde satışa sunuluyor. Dileyenler, internet üzerinden, www.tiyatronline.com adresinden de bilet rezervasyonu yaptırabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı