İZMİR HABERLERİ

Kukla ve müziği buluşturan gece

DHA
29.03.2016 - 12:16Son Güncelleme :
DHA

10'ncu İzmir Uluslararası Kukla Günleri ve 34'ncü Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri ortak programı içerisinde kukla ve müzik bir araya geldi, İsmet İnönü Sanat Merkezi'ni dolduran İzmirlilere muhteşem bir gece yaşattı.
Ünlü İspanyol besteci Isaac Albeniz'in eseri olan ve dünya piyano repertuarının en zor eserlerinden biri olarak kabul edien İberya ilk kez dünyaca ünlü bir Türk piyanist; İzmirli Burçin Büke tarafından seslendirildi.
Avusturyalı Karin Schafer Figuren Theater'ın kuklalar, video ve gölge ile oluşturduğu, İzmirli ünlü piyanist Burçin Büke'nin usta yorumuyla birleştiği büyülü gösteri, çok sayıdı davetli tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.
Gösteri sonunda basın mensuplarıyla buluşan Burçin Büke, İzmirli bir müzisyen olarak böyle bir eserin Türkiye'deki ilk gösterimini İzmir'de, üstelik çok değerli bir festivalde, İzmir Kukla Günleri'nde yapmanın kendisi için gurur verici olduğunu söyledi. İzmir'e yeniden geldikleri için çok heyecanlı olduklarını ifade eden Karin Schafer ise canlı müziği hareketli resimlere dönüştüren görsel bir şölende buluşmanın büyük keyif olduğunu belirtti.
Schafer; “Bu performans daha önce İspanyol Castilla Y Leon Senfoni Orkestrası'nın çaldığı orkestra uyarlaması ile sahnelendi. Ancak bu sefer İzmir'de orijinal eserin prömiyerini yaptık. Sonuçtan inanılmaz mutlu oldum. Burçin Büke müthiş bir müzisyen" dedi.
Mehmet KURT, İZMİR (DHA)
Fotoğraf

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kukla ve müziği buluşturan gece hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kukla ve müziği buluşturan gece haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı