Gündem Haberleri

  Kukla Festivali'nde son gün

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  3. UluslararasI İstanbul Kukla Festivali bugün Türkiye'den ve Almanya'dan birer oyunla sona eriyor.

  Mehpare Yiğit Aksoy Gölge Tiyatrosu bugün saat 19.00'da Babylon'da ‘‘Yalnız Deli Divaneler İçin'' adlı 60 dakikalık ve sözsüz oyunu sunacak. Tasarım ve yönetimini Mehpare Yiğit Aksoy'un üstlendiği oyunun gölgecileri Serdar Aksoy, Gülin Hayat, Halil Kırış, Yavuz Öztürk, Ahmet Küçükyakalı, Güneş Avni, gölge ise Seda Yağız. Kimlikler ve suretler álemine yapılan bir yolculukta ruhun türlü hallerini anlatan oyunun başlıca esin kaynağı Mevlana'nın ‘‘Mesnevi''si ve ‘‘Rubailer''i. Oyunun görsel sahnelerinde ise yaşamı bir sır perdesinin arkasında gizli olan Mehmet Siyahkalem'in resimlerinden esinlenilmiş. Topkapı Sarayı'nda bulunan iki albümde yer alan ve adına ‘‘Fatih Albümü'' de denen, sanatı ve büyüyü birleştiren bu gizemli resimlerin estetiğinden yararlanan grup, sahneyi bir hayal perdesine dönüştürüyor. Grup ayrıca, kendilerine özgü teknikler ve ışık illüzyonlarıyla oluşturduğu görüntülerde Goethe'nin Renk Teorisi'nden esinlenmiş. (Bilet fiyatları: tam 3 milyon, öğrenci 2 milyon)

  Festival'in kapanışını ise Almanya'dan Figurentheater Wilde & Vogel yapacak. Daha önce Festival'de ‘‘Çatıdaki Sohbet''i sunan grup, saat 20.30'da Kenter Tiyatrosu'nda 60 dakikalık ve İngilizce ‘‘Exit'' adlı gösteriyi sunacak. ‘‘Exit'', Shakespeare'in ünlü oyunu ‘‘Hamlet''ten hareketle kukla ve aktörün serüvenini sahneye taşıyor.

  <ı>Bilet satış noktaları: AKM gişeleri (0212 245 25 90 - 251 56 00/254), İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi gişesi (0216 336 44 76), www.tiyatronline.com.

  Babylon Performans Merkezi, Şeyhbender Sok. 3, Asmalımescit-Tünel, Beyoğlu. Tel: (0212) 292 73 68

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı