Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kukla Festivali

  Hürriyet Haber
  12 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2000 - 00:01

  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nde bugün Portekiz'den, 13 Mayıs Cumartesi günü Almanya ve Polonya'dan, 14 Mayıs Pazar günü de Amerika Birleşik Devletleri'nden dört gösteri yer alıyor.

  Festival'e Portekiz'den katılan Group Trule bugün saat 20.30'da Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda ‘‘Sihirli Kuklalar'' adlı bir gösteri sunacak. Kuklanın yaygınlaştırılmasını amaç edinen grup, düzenlediği eğitim seminerleriyle deneysel ve araştırmaya yönelik çalışmalarda da bulunuyor. Grubun Festival'de sunacağı 60 dakikalık sözsüz gösteri, uzun yıllar sonunda ortaya çıkan çalışmalarının bir sentezi. Oyunda, sanatçının ellerinde hayat bulan kukla, büyülü bir atmosferde insana üstünlüğünü gözler önüne seriyor. ‘‘Sihirli Kuklalar''da küçücük parçaların bir araya gelerek dev bir kuklaya dönüşmesini ve rengarenk kuklaların gizemli öyküsünü müzik eşliğinde seyredeceğiz.

  Yarınki programda yer alan ilk oyun Almanya'dan. Figurentheater Randolf ‘‘Çatıdaki Sohbet'' adlı oyunu saat 12.00'de Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda sergileyecek. El kuklası tekniğinde oyunlar hazırlayan grubun son prodüksiyonu olan 60 dakikalık Almanca oyun, Susam Sokağı'nın Edi ile Büdü'sünü hatırlatan çocuklara yönelik bir komedi.

  Cumartesi gününün ikinci oyunu Polonya'dan. Union Theater Impossible'den seyredeceğimiz ‘‘Toporland'' adlı oyun saat 20.30'da Kenter Tiyatrosu'nda. Ünlü grafik sanatçısı Topor adına özel olarak düzenlenen; tiyatro, kukla ve grafiği bir araya getiren 60 dakikalık bu sözsüz oyun Polonya'da En İyi Reji Ödülü kazanmış.

  Pazar günü ise ABD'den The Beale Street Puppet Company saat 12.00'de Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda ‘‘Büyülü Küçük Deniz Kızı'' adlı 60 dakikalık sözsüz oyunu sunacak. ABD'de yıllardır çocuklar için kukla gösterileri yapan grubun 5-11 yaş grubunun fantezilerini göz önünde bulundurarak hazırladığı görsel yönü zengin bu gösterisinde büyük boy kuklalar tüm sahneyi dolduruyor. Küçükler kadar büyüklerin de ilgisini çekecek.

  Bilet satış noktaları: AKM gişeleri (0212 245 25 90 - 251 56 00/254), İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi gişesi (0216 336 44 76), www.tiyatronline.com.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı