"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Kuğulu’ya benzemez

Konya yolunun hemen kıyısında Dikmen’deki Akpınar Mahallesi’nde heyelan oldu, başkanlar tartışmaya tutuştu. Başkan Gökçek, “Bölgeyi imara açan Çankaya” derken, Çankaya Belediye Başkanı Tanık, “İmar planını onaylayan Büyükşehir’dir” diyor.

TÜRKİYE’nin gündemine 2000’li yılların başından itibaren oturan kentsel dönüşüm kavramının en çok tartışıldığı kentlerden birisidir Ankara. Özellikle kent merkezinde Altındağ, Yenimahalle ve Çankaya’da binlerce gecekondu bulunması yerel yönetimlerin yanı sıra merkezi hükümetlerin de ilgisini çekmiştir.
Belediyelerin uyguladığı kentsel dönüşüm projeleri de Ankara’da tartışma konusu oldu, olmaya da devam ediyor. Hem gecekondu sahiplerinin talepleri, hem de dönüşümün uygulandığı yerler ve yöntem tartışmanın ana sebebini oluşturuyor.
Temel eleştiri dönüşümün yapılış biçimi. Öyle garip ve yanlış örnekler sayılabilir ki, dönüşümün yapılmasının ardından ortaya çıkan ürün eski yerleşimi bile aratır.
Son günlerde Dikmen Akpınar Mahallesi’nde yaşananlar ise dünya yapılaşma tarihine geçecek cinsten. Apartmanların son yıllarda yükseldiği, kentten Gölbaşı’na giderken, bazı binaların duruşunun insanı ürküttüğü ve dik yokuşlarıyla bilinen mahallede, geçtiğimiz günlerde yaşanan heyelan kaygı verici.
Çankaya Belediyesi encümen kararıyla bir binaya yıkım kararı verilmesi, yedi apartman ve bir akaryakıt istasyonunun boşaltılması kararı bölge sakinlerinde endişe yarattı.
Bazı vatandaşlarda, “Acaba bizim apartmanda da kayma yaşanır mı?” korkusu hakim. Sağlamlığı tescil edilen apartmanlarda ise bölgedeki panik havasının yarattığı değer kaybı can sıkıyor.
Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanlığı’nı da bir dönem yapmış Zafer Şahin’le konuyla ilgili sohbetimizde, Şahin düşündürücü saptamalar yaptı:
Etüt çalışması şart
“Bölgede gecekonduların oluşumu 1980 öncesine dayanır. Gecekondu affının ardından 1990’lı yıllardan sonra ıslah imar planları yapıldı. Islah imar planlarıyla gecekondular apartmanlara dönüşmeye başladı. OR-AN bölgesinin gelişimiyle apartmanların yapılması hızlandı. Gecekonduların apartmanlara dönüşümü ıslah imar planları sebebiyle olduğu için, düşük kentsel standartların olduğu, topografyanın dikkate alınmadığı bir yapılaşma ortaya çıktı. 2000’li yıllarda Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüm yapmaya çalıştı. Tamamlanma aşamasındayken müteahhitlerin ve arsa sahiplerinin baskısıyla vazgeçildi. Zemin mekaniği ve jeolojik yapısı iyi etüt edilmeden yüksek binalar yapıldı. Parçacı ve düşük kentsel standartları olan planlamanın en iyi örnekleri olan bu bölgede kentsel dönüşüm yapı çalışması yapılmalı. Zemin durumları etüt edilmeli. Sorunlu binalar kaldırılmalı. Bu şekilde bölgedeki estetik sorunlara da belki çözüm bulunabilir.
Karşılıklı suçlamalar
Şehir Plancısı Şahin böyle diyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ise, karşı karşıya geldikleri her konuda olduğu gibi birbirlerini suçluyor.
Gökçek, “Bölgeyi imara açan Çankaya” derken, Tanık, “İmar    planını onaylayan Büyükşehir’dir” diyor. Bu arada bölgede huzursuzluk artıyor. ‘İmara kim açtı, iskanı kim verdi’ bölge halkı sorun değil, çözüm istiyor. Bu tartışma Kuğulu alt geçitlerinin kapatılma tartışmasına benzemez. Başkanlar tartışmayı bırakmalı, çözüm için masaya oturmalı.

X