« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Küfür silah oldu

Küfüre verilen para cezaları oldukça ilginç. Stadın bir kısmı küfür ederse 2 bin 500 YTL ceza veriliyor, tamamı ederse ceza 250 bin YTL’ye çıkıyor.

ADİL DEMİRÇUBUK
SON GÜNCELLEME
Süper Lig kulüplerini en çok korkutan ’puan silme’ cezası. Şu ana kadar canı yanan olmadı. Ama olursa, lig karışacak, kaos yaşanacak.

FUTBOL Federasyonu Yönetim Kurulu, 9 Ağustos’ta yaptığı toplantıda Futbol Disiplin Talimatnamesi’nde devrim niteliğinde değişiklikler yaptı. Talimatnamenin "Çirkin, kötü tezahürat ve davranışlar" ile ilgili bölümünde yapılan değişikliğe göre, taraftarı küfür eden kulüpler artık 500 bin YTL para ve puan silmeye kadar uzanan bir dizi ağır cezalara çarptırılabilecek.

Cezalar çok ağır

Küfürü önlemek gibi haklı bir gerekçeyle yapılan bu değişiklik ilk anda her kesimden büyük destek gördü. Ancak, uygulamada yaşanan bazı aksaklıklar kuralların ne derece sağlıklı uygulanabileceği konusunda kafalarda soru işaretleri bıraktı. Özellikle de cezaların çok ağır olması, küfürü, bazıları için bir silah haline getirdi.

Kulüp yöneticilerin büyük bölümü yeni kurallara destek verdiklerini ilan ettiler. Fakat aynı yöneticiler, ağır cezalar kendilerine verildiği taktirde aynı tepkiyi verecekler mi, orasını zaman gösterecek. Yeni Disiplin Talimatnamesi’ne ilk tepki Konyaspor’dan geldi. Taraftarları ligin ilk haftasındaki Sakaryaspor maçında küfür ettiği için 250 bin YTL para cezası alan yeşil beyazlı kulüp, talimatnamenin iptali için federasyona başvurdu. Konyaspor Basın Sözcüsü Memduh Oğuz, Ceza Hukuku’na göre kimsenin başkasının yaptığından dolayı ceza alamayacağını vurgulayarak, "Bu talimatname sayesinde bir takımın puanını sildirmek hiç de zor değil. Taraftar grupları kulüplere istediğini yaptırmak için küfürü tehdit unsuru olarak kullanacak" dedi.

Yeni talimatnamenin doğurduğu sorunları şöyle özetlemek mümkün:

Dünyada tek örnek

1
Talimatnamede en ağır ceza puan silme. Oysa puan silme dünyada şike, ırkçılık, transfer yolsuzlukları ya da kulüplerin maddi konulardaki yetersizliklerinde gündeme geliyor. Küfür, saha içi ve saha dışındaki olaylarda ise daha çok saha kapama ve seyircisiz oynama cezası uygulanıyor. Türkiye dışında küfüre puan silme cezası veren başka bir ülke yok.

2Kulüplerinin gelirlerini artırmak isteyen yöneticiler, amigolarla bağlarını kesmek için onlara bedava bilet dağıtmaktan kaçınıyor. Ancak amigolar bu kez de "Bilet vermezseniz küfür eder puanınızı sildiririz" diye yönetimleri tehdit ediyor.

3Küfüre verilen para cezaları da oldukça ilginç. Stadın bir kısmı küfür ederse 2 bin 500 YTL ceza veriliyor, tamamı ederse ceza 250 bin YTL’ye çıkıyor. Buna göre bir Anadolu takımı iki kez bu tür cezayla karşılaşırsa tüm sezon elde ettiği hasılatı, ceza alarak kaybetmek durumuyla karşı karşıya kalıyor.

4İç sahada edilen küfüre tüm seyircinin katılma ve dolayısıyla cezanın artma ihtimali çok yüksek. Buna karşın deplasmandaki bir takımın taraftarı küfür ederse, stadın küçük bir kısmını kapladıkları için ceza da az miktarda kalıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz