« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Küfür rapora girdi'

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ufuk Özerten, Galatasaray-Denizlispor maçındaki yönetimiyle eleştirilerin hedefi olan hakem Selçuk Dereli'ye sahip çıktı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu'nun Levent'teki binasında haftalık olağan basın toplantısını düzenleyen Ufuk Özerten, konuşmasına eski Beşiktaşlı futbolcu Ahmet Özacar'ın vefatıyla ilgili üzüntüsünü belirterek başlarken, geride kalan haftada da hakemlere karşı birtakım olaylar yaşandığını kaydetti.

Türkiye'nin futbolda bir marka olmak için çabaladığı dönemde yaşanan hakem tartışmalarının daha fazla genelleştirilmesinden ve kamuoyu önünde şov haline getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı anlatan Özerten, “Bu şekilde netice almak yerine, birinci dereceden yetkilileriyle konuyu konuşarak toptan ve kökten problemin halledilmesinden yana olduğumuzu daha önceden de bildirmiştik. Hakemlik bir uzmanlık işi ve saygı duyulması gerekir. Görüyorum ki yeteri kadar bu kardeşlerimize saygı gösterilmiyor” dedi.

“SELÇUK DERELİ DAHA İYİ OLMALIYDI”

Galatasaray-Denizlispor maçının hakemi Selçuk Dereli'nin gösterdiği yönetimle 7.8 puan aldığını hatırlatan Ufuk Özerten,  “Bu fena bir puan değil. Çok daha iyi olmalıydı. Selçuk Dereli 3 senedir FIFA hakemliği yapıyor ve son 3 senedir de 2. klasmana çıkan tek Türk hakemi. 350 tane FIFA hakemi içinde umut vaat eden 14 hakem içinde. Tahmin ediyorum 10-15 senedir bu işte emeği vardır. Bana sık sık şu soruluyor. Avrupa'da hakemimizi göremeyecek miyiz. Bu şartlarda Avrupa'da nasıl hakemimizi göreceğiz. Biz bu hakemimizi saha içinde ve dışında bir takım polemiklerle bu kadar yerden yere vurmaya kalkarsak, herkes ağzına geleni düşünmeden konuşursa nereye varabiliriz” dedi.

BÜLENT TULUN'A TEPKİ

Ufuk Özerten, Galatasaray-Denizlispor maçı sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle isim vermeden sarı-kırmızılı kulübün sportif direktörü Bülent Tulun'a tepki gösterdi. Hafızasının çok kuvvetli olduğunu ifade ederek yine Selçuk Dereli'nin yönettiği Ankaragücü-Galatasaray maçında Ümit Karan'ın faul yapıldığı iddialarına neden olan golünü hatırlatan Özerten,  “Şimdi dönüyoruz İstanbul'a ve bu kez söylenen sözler, 'İnce ince alt oymalar', 'Art niyetli olmalar'. Bunlar ayıptır ve günahtır. Biz hiçbir zaman kendi hatalarımızı başkalarının hatalarıyla örtme cihetine gitmiyoruz. Gerektiğinde çıkıp hakemin kötü maç yönettiğini de söylüyoruz.  Bu, 'Planlı programlı alt oyma' laflarını çok ağar buluyorum ve şiddetle kınıyorum. Yakıştıramıyorum her şeyden önce. Benim Galatasaraylı dostlarım da var. Onların hakem hakkında söyledikleri kanaatleri çok daha farklı” diye konuştu.

“HASAN ŞAŞ KÜFÜR ETMİŞTİR”

Ufuk Özerten, Galatasaray-Denizlispor maçı sonrası sarı-kırmızılı futbolcu Hasan Şaş'ın hakemlere yönelik küfür ettiğini ve bunun raporlara da girdiğini söyledi. Böyle bir raporun ve küfür hadisesinin doğru olduğunu dile getiren Özerten, “Selçuk Dereli ile hakem arkadaşları tarafından duyulmuştur. Maçın temsilcisi tarafından duyulmuştur. Yaşanan küfür olayı yadsınamaz bir gerçektir ve hiç kimse de inkar yoluna gitmesin. Çünkü hiçbir hakemimiz olmayan bir şeyi, yalan bir şeyi yazmaz. Olay koridorda hakem soyunma odasının orada olmuştur” dedi.

Özerten, Hasan Şaş'ın “Hakemin yüzüne karşı asla küfür etmedim” sözlerinin hatırlatılması üzerine ise “Hakemin yüzüne veya arkasından küfür edilmiş olması fark etmez. Hakemler veya temsilcinin duymuş olması bunun için yeterlidir. Bu konuda hem temsilcinin, hem de hakemlerimizin tespit ettiği bir küfür var. Başlangıcı da 'Emeğimizin karşılığın verin ...” cevabını verdi.

“HATALAR SIFIRA İNDİRİLEMEZ”

Futbolda hataların sıfıra indirilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Ufuk Özerten, “Futbolun hiçbir unsurunun hatası sıfıra indirilemez. Bunu yapacağım diyen biri varsa ben bugün MHK'yı ona teslim etmeye hazırım. Bir takım insanlar şov yapmak adına bu hakemlere çamur atmasınlar. Bu hakemlerimizin dışarıda başına bir şey gelirse de sorumluluğunun altından kalkamazlar” diye konuştu.

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler