« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Küfür edenin puanı silinecek

Disiplin talimatında değişikliğe giden Futbol Federasyonu, çirkin tezahürata 500 bin YTL para yanı sıra devamı halinde puan silme cezası verecek. Şike yapan kulübü, bir alt lige düşürecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FUTBOL sahalarında küfrü önlemek için savaş açan Futbol Federasyonu, bu konuda ağır yaptırımlar uygulayacak. Stat anarşisinin önüne geçilmesi, şike, teşvik, ırkçı tezahüratlar gibi konuları masaya yatıran federasyon, para cezasından, puan silmeye, 2 yıl men etmeden, kulüpleri bir alt lige düşürmeye kadar bir dizi sert tedbirler aldı. İtalya’daki şike kararlarına benzer disiplin talimatında değişikliğe giden federasyonun aldığı yeni kararlar şöyle...

Futbol müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürat yapılması halinde, PFDK, ilgili kulübe ilk ihlal için 10 ila 250 bin YTL para cezası verecek. İhlalin başka maçta tekrarlanması halinde bu ceza, 25 ila 500 bin YTL arasında olacak. İhlalin 3. defa tekrarlanmasında kulübün mevcut puanlarından 3’ü silinecek. Bundan sonra yapılacak her ihlalde puan indirimi devam edecek.

Irkçılığa ilişkin eylemlerde ilk ihlalde 3, ikincisinde 6 puan silinecek. Kulüp, 3. ihlalde bir alt lige düşürülecek.

Her türlü şikeyi yapan, yaptıran, bunlara aracı olan ya da bu tür eylemlere teşebbüs eden kişi ve kurumlar ile teşvik primine karışanlar, 6 aydan 2 yıla kadar men edilecek. Kulüpler ise bir alt lige düşme cezası alacak. Şike veya teşvik bulgusunun, takip eden sezonlarda ortaya çıkması halinde ise ilgili kulübe sadece puan silme cezası uygulanacak. Yürürlükte olan 2 yıllık soruşturma zaman aşımı süresi de ortadan kaldırıldı.

Şike konuları için oluşturulan kurul, Samsun-A.Gücü maçını inceleyecek. Malatyasporlu Senkerik, Zdenek, Homola, Matek’e yönelik iddiaları da araştıracak. Federasyon ayrıca Ç.Rize-Denizli maçında ’şike bulgusuna rastlanmamıştır’ açıklamasını yaptı.

Bunları da Beğenebilirsiniz