Gündem Haberleri

  Küfür bantlarına yasak geliyor

  Hürriyet Haber
  28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yeni bir yönetmelik değişikliği yaparak başta BTV olmak üzere sürekli alt yazı ile yayın yapan televizyonların bu yayınlarını yasakladı. Buna uymayan kanalların yayını durdurulacak.

  RTÜK, dün yaptığı toplantıda Radyo ve Televizyon Yayınları ile ilgili yönetmelikte bir değişiklik yapılmasını kararlaştırdı. Buna göre, başta DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e yakınlığıyla bilinen BTV olmak üzere altyazı veya ekranı bölerek yayın yapan televizyonlar bundan böyle bu yayınlarını sürdüremeyecekler. Televizyon ekranından sürekli olarak altyazı geçmesi bundan böyle yasak olacak. Kuruluşlar sadece çok özel haber duyuruları için en fazla sekiz saniye süre ile olmak üzere altyazı bandı yayınlayabilecekler. Kuruluşlar, bu yayını 10 dakikalık aralıklarla yapabilecekler.

  RTÜK toplantısında, bu değişikliğin bir ‘yayın ilkesi’ olarak tanınması ve uyulmaması durumunda ekran karartma cezası verilmesi de karara bağlandı. RTÜK'ün bu konudaki yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlanması için bugün Başbakanlık'a göndereceği öğrenildi. RTÜK bu yönetmelik değişikliğini düzenlemek için uzun bir süredir çalışmalarını sürdürüyordu. Bu amaçla Gazi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Doç. Dr. Ünlen Demiralp, Yard. Doç. Dr. Ahmet Çiftçi ve Yard. Doç. Dr. Şükrü Künüçen'den hukuki görüş istenmiş, bu uzmanlar da altyazı bantlarının yayın ilkeleri ve ahlakına aykırı olduğu yönünde görüş bildirmişti. Buna karşın BTV uzun bir süredir altyazı bandı ile siyasetçiler ve gazetecilere hakaret etmeyi sürdürüyordu.

  BTV'YE DÖRT GÜN CEZA

  Kurul dünkü toplantısında bu hakaretler nedeniyle de BTV'ye dört gün daha kapatma cezası verilmesini uygun buldu. Buna göre BTV’nin aralarında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan'ın da bulunduğu dört kişiye hakaret edildiği gerekçesiyle ayrı ayrı dört gün kapatılması kararlaştırıldı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı