Dünya Haberleri

  Kudüs'te yerleşimciler Netanyahu'yu protesto etti

  A.A.
  10.12.2009 - 09:36 | Son Güncelleme:

  Binlerce Yahudi yerleşimci ve aşırı sağcı eylemci, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaatların 10 aylık durdurulması kararını protesto etti.

  Protesto gösterisi, Binyamin Netanyahu'nun Kudüs'teki resmi ikametgahının yakınındaki Paris Alanı'nda yapıldı. Kimi gözlemcilere göre protestocuların sayısı 10 binin üzerine çıktı.

  Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri liderlerinin “durdurmayı kırmak” başlığı altında düzenlediği gösteriye, yerleşim temsilcileri, kimi sağ kanat parti milletvekilleri ve yerel toplumların liderleri katıldı.

  Gösteride, Ulusal Birlik Partisi milletvekillerinden Aryeh Eldad Netanyahu'nun buna “durdurma” dediğini, ancak geri çekilmeyi kastettiğin öne sürdü. Eldad, İsrail halkının bugün Netanyahu'ya bu denli çabuk pes etmeyeceklerini ve bu denli çabuk dondurulamayacaklarını haykırdıklarını söyledi.

  Eldad, Netanyahu'nun Filistin devletine “evet” dediğini, bu kez de kendilerinin Netanyahu'ya “yeter” dediklerini ifade etti ve “heryerde inşaat yapacağız” sözleriyle meydan okudu.

  Likud Milletvekili Deni Danon da alanı dolduranlara Beyaz Saray'ın telefon numarasını verdi ve ABD Başkanı Barack Obama'yı arayarak “Çekin elinizi İsrail'den” demelerini istedi.

  Gösteriye katılanlar, “Bibi'nin (Binyamin Netanyahu'nun halk arasındaki lakabı) denetçilerine giriş yok”, “İran'ı durdur, bizim evlerimizi değil” ve Obama'ya hitaben “İşte şimdi seni yeneceğiz” yazılı pankartlar taşıdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı