Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Kudüs'te ezanın susturulmasına izin vermeyiz'

  Eyüp SERBEST/İSTANBUL
  08.05.2017 - 23:53 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Filistin’de tek çözümün başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devletin kurulması olduğunu söyledi. Erdoğan, İsrail Parlamentosu’nun Kudüs’te sabah ezanının yasaklanması teklifiyle ilgili “İnancınıza güveniyorsanız ezan seslerimizden neden korkuyorsunuz? Kudüs semalarında ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’ndeki Uluslararası Kudüs Vakıfları Forumu töreninde özetle şunları söyledi:

  ALINLARINDAN ÖPÜYORUM
  “İşgale ve zulme meydan okuyarak ‘Yürü kardeşim ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin’ şairin mısralarına can veren Filistin’in Kudüs’ün cesur çocuklarının, gençlerinin, kadınlarının cesur erkeklerinin alınlarından öpüyorum. Gerektiğinde evladı için vücudunu kahpe kurşunlara siper eden Filistin’in fedakâr babalarını özellikle selamlıyorum. Ümmetin ilk kıblesi, peygamberler şehri olan Kudüs; tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur.
  İsrail çeşitli güçlerden aldığı cesaretle hukuk tanımazlığını ısrarla ve inatla sürdürüyor. Aleyhine alınan onca karara rağmen işgale, zulme ve Kudus’ü Müslümansız yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. İsrail yönetiminin mevcut uygulamalarının eskiden Amerika’daki, yakın zamana kadar Güney Afrika’daki siyahilere uygulanan uygulamalardan ne farkı var? Eskiden ABD’deki ırkçı politikalardan ne farkı var? Batı Şeria’nın dört tarafını zehirli bir sarmaşık gibi saran, Filistinli kardeşlerimizin hayatını zindana çeviren ne yazık ki oradaki anlayış hangi hukukta yer bulabilir?

  FAİLİ DAHA DA AZGINLAŞTIRIR
  Hep söylüyorum. Sahilde top oynarlarken İsrail bombalarıyla parçalanan masum çocuk bedenlerinin hesabının hiçbir şekilde kendilerinden sorulmayacağını iyi biliyor. En temel insan haklarını ayaklar altına alan uygulamaların herhangi bir yaptırımla karşılaşmayacağını da çok iyi biliyorlar. Cezasız kalan her suç faili daha da azgınlaştırır. Filistin’de İsrail’in işlediği suçların giderek artmasının sebebi budur. İşlenen cinayetlerin, katliamların ve zulmün uluslararası hukuk içinde hesabı sorulmadan bölgede barış ve istikrar arayışları akim kalmaya mahkûmdur.

  TEK YOL BAĞIMSIZ FİLİSTİN
  Çözümün yegane yolu nedir? 1967 sınırları içinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Bunun için de İsrail üzerinde baskı oluşturulması gerekiyor. Geliyorum önemli bir noktaya. Ezan meselesi. Camilerde sabah ezanlarının okunmasını yasaklamayı amaçlayan bir yasa tasarısı İsrail parlamentosunda bekliyor. Böylesi bir konunun gündeme gelmesi dahi utanç vericidir. Bize her fırsatta din ve vicdan özgürlüğünden dem vuranların bu konuda sessiz kalarak adeta atılan bu adımı onaylaması ise ibretliktir. Kudüs semalarında ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz. Eğer inancınıza güveniyorsanız, inanç hürriyetinden neden korkuyorsunuz? Bizim böyle bir derdimiz yok. İsrail yöneticilerine de bunu hatırlatıyorum. İnancınıza güveniyorsanız, ezan seslerimizden neden korkuyorsunuz? Bizim bu noktada ülkemizde yaşayan Musevi vatandaşlarımıza yönelik bu tür bir olumsuz tavır takınma, alma böyle bir niyetimiz yok. Bugüne kadar böyle bir adım atmadık, atmayız da.” 

  'ER YA DA GEÇ GEREKEN CEVABI VERECEĞİZ'
  “Aklıma cezaevinde arkadaşımın ezan okuması geldi. Ne yapalım başka çare yok. O da ezan okuyarak bizi kaldırıyordu. Biz şimdi bu açık havayı, bu insanca yaşanan dünyayı cezaevine çevirenlere er ya da geç gereken cevabı vereceğiz. Bu konudaki net tavrımızı doğrudan İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’e de ifade ettim. Dedim bu doğru değil, yanlış bir gidiş. Barışa özlem duyduğumuz bir dünyada, özgürlüklere özlem duyulan bir dünyada, münasebetlerimizi geliştirelim dediğimiz bir dünyada atılacak böyle bir adım bu gelişmelerin önünü tıkar. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak meselenin takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı