Küçülme çift haneli olur, Eylül’de toparlanma zor

ANKARA
29.04.2009 - 17:45 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası, bu yılın ilk üç ayında ekonomideki küçülmenin çift haneli olacağı tahmininde bulundu. Küresel ekonominin Eylül’den itibaren toparlanacağına ilişkin senaryonun gerçekleşme olasılığının zayıfladığına dikkat çekti.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 16 Nisan 2009 tarihinde yaptığıtoplantının özeti yayımlandı.

 

Enflasyon düşüşü hızlanır

 

Özette, iktisadi faaliyetteki keskin daralmanın etkisiyle 2009 yılınınilk çeyreğinde enflasyondaki düşüş eğiliminin belirginleştiği belirtildi. Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli gerilemenin de katkısıyla kısavadede enflasyondaki düşüşün hızlanacağının tahmin edildiği vurgulandı.

 

Canlanma kalıcı değil!

Tüketim talebinde son dönemde gözlenen kısmi canlanmanın kalıcı birtoparlanmayı yansıtmadığı belirtildi. Bunun alınan mali tedbirlerin oluşturduğu fiyatavantajının ilgili mallara olan tüketim talebini öne çekmesinden kaynaklandığıdeğerlendirildi.

 

Cari dengedeki iyileşme sonucu finansman ihtiyacınınhızla azaldığına işaret edildi.

 

İşsizlik oranlarındaki olumsuz seyrin harcanabilir geliri vebirim işgücü maliyetlerini uzunca bir süre sınırlamaya devam edeceği tahminineyer verildi.

 

Çift hane!

Son dönemde açıklanan veriler doğrultusunda, yılın ilk çeyreğinde ekonomideki daralmanın yani küçülmenin çift haneli rakamlara ulaşabileceği değerlendirmesindebulunuldu.

       

Somut iyileşme yok!

 

Özette, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların devam ettiğine veküresel ekonomiye ilişkin göstergelerde henüz somut bir iyileşme gözlenmediğinedikkat çekildi.

 

Son üç ay içinde küresel iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan verilerin2009 yılında Ocak Enflasyon Raporu'nda varsayılana kıyasla daha derin bir daralmaolacağını gösterdiği, toparlanmanın ise daha kademeli ve yavaş olacağına işaretettiği kaydedildi.

 

Bu doğrultuda güncellenen tahminlerde 2009 yılında küresel ekonomidekidaralmanın bir önceki Rapor dönemine kıyasla daha derin olacağı ve toparlanmanındaha geç başlayacağı bir çerçeve esas alındığı bildirildi.

               

Bu değerlendirmeler doğrultusunda, Ocak Enflasyon Raporu'nda yer alan“erken toparlanma” senaryosunun (küresel ekonominin 2009 yılının üçüncüçeyreğinden itibaren toparlanmaya başlaması) gerçekleşme olasılığının oldukçazayıfladığı ifade edildi.

 

Faiz ölçülü inecek!

Bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği belirtildi.

Ancak finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesive küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerininboyutuna ilişkin belirsizliklerin halen yüksek seviyede seyrettiğine dikkat çekildi. Bu nedenle aşağıyönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığı vurgulandı.

 

Toplantı özetinde kısa vadedeki mali gevşemenin, borç dinamiklerininsürdürülebilirliğini ve bütçe disiplinini gözeten orta vadeli somut bir maliçerçeveyle desteklenmesinin önemi vurgulandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı