Gündem Haberleri

  Küçükoğlu: Karar hukuksal dayanak sağlayacak

  İSTANBUL
  22.09.2005 - 21:21 | Son Güncelleme:

  Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Başkanı Rıza Küçükoğlu, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin ”Ermeni Konferansı”na ilişkin yürütmeyi durdurma kararının doğru olduğunu savunarak, “Bu karar, ileride toplumu rahatsız edecek birçok eylem için hukuksal bir dayanak sağlayacak” dedi.

  İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kararını AA muhabirine değerlendiren Küçükoğlu, ceza yasaları ne kadar değiştirilirse değiştirilsin, ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik hiçbir eylemi Anayasa'nın 1, 2 ve 3. maddelerinin kabul etmediğini söyledi.

  Küçükoğlu, “Doğru bir karar. Bu karar, ilerde yapılacak bu niyetle toplumu rahatsız edecek birçok eylem için hukuksal bir dayanak sağlayacak. Saygıyla karşılıyorum. İyi ki bu karar çıktı. Yarın çıkabilecek olumsuz hareketlere engel oldu. Bir devlet üniversitesinde soykırım gibi bir ifadenin konuşulması engellenmiş oldu” diye konuştu.

  Eski Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal ise İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin verdiği karara “inanamadığını” vurgulayarak, şunları söyledi:

  “Çok yanlış bir karar. Üniversitenin yaptığı bilimsel konferansa mahkeme ne karışır. Kim konuşur, kim eder, bu akademik özgürlüğe girer. Şimdi bu konferans mahkeme yoluyla yapılmayacak. Konferansta iyi konuşan da kötü konuşan da olabilir. Ama yapılması lazım. Bu, Türkiye'nin aleyhine olacak.”

  Tansal, kendisinden önce BÜ'de rektörlük yapan Üstün Ergüder döneminde de böyle bir konferansın yapıldığını ifade ederek, “O zaman da tenkit edildi. Daha ne konuşulacağı, ne olacağı bilinmeden mahkeme kararıyla konferans durdurulmaz. Yargıya söyleyecek bir şey yok, ama yanlış bir karar. Bir üst mahkeme bu kararı çevirir diye düşünüyorum. Mecburen ertelenecek. Üniversite bir üst mahkemeye başvuracaktır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı