ŞANLIURFA HABERLERİ

Küçüklerin Büyük Yardımı

IHA
31.08.2015 - 15:07Son Güncelleme :
IHA

Şanlıurfa’da yaşayan ikisi kardeş 3 kız arkadaş, gittikleri Kur’an-ı Kerim kursundaki kırık rahlelerin yenilenmesi için el işi ve oyalar yaparak sattı. Elde ettikleri parayı ise cami yapımı için müftülüğe bağışladı.
Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde yaşayan Zeynep Kendirci, Melek Gül, gittikleri Kur’an-ı Kerim kursundaki kırık rahleler üzerine Aslı Gül’ü de ikna ederek, el işi ve oya yapmaya başladı. İp ve boncuklardan yaptıkları, bileklik, bilezik ve künye gibi el işlerini, mahalle arkadaşları ile birlikte satmaya başlayan çocuklar, sattıkları ürünlerden 11,35 TL kazanç elde etti. İlçede rahle almak isteyen öğrenciler, rahle bulamayınca ise yeni bir cami yapımı için kampanya başlatılmasını isteyerek, parayı Bozova İlçe Müftüsü Abdulcelil Alpkıray’a teslim etti.
İLHAM KAYNAĞI ANNESİ OLDU
Kızı Zeynep’in Kur’an-ı Kerim kursundaki kırık rahleler bulunduğunu ve bunun için bir şey yapıp, yapamayacağını sorduğunu belirten anne Elif Kendirci, kızına yaptıkları bileklikleri satıp, bağışlayabilecekleri fikrini verdiğini söyledi. Bu fikri benimseyen Zeynep ve arkadaşlarının yoğun bir çalışma başlattığını anlatan anne Kendirci, “Arkadaşları ile birlikte hep beraber, bileklik yapmaya başladılar. Yaptıklarını sattılar. Canla başla çalıştılar. Bütün çocuklar yardımcı oldu. Allah razı olsun komşular yardımcı oldu. Her gün satış da yaptılar. Sonunda başardılar, amaçlarına ulaştılar. Umarım her konuda böyle olurlar” dedi.
Melek ve Aslı Gül’ün dedesi İsmail Gül de, kendisinin de çocukların sattığı eşyalardan alarak destek verdiğini belirtti. İlk başta kazandıkları para ile kendi ihtiyaçlarını alacaklarını düşündüğünü kaydeden İsmail Gül, “Evden çıkarken, çocukların bir şeyler sattığını gördüm. İlk gördüğümde ne yaptıklarını sordum. Satış yaptıklarını söylediler. Ben de elimden gelen yardımı yapıp geçiyordum. Önce çocuklar, kendilerine bir şeyler alacaklar diye düşündüm. Niyetlerini bilmiyordum. Sonradan anladım ki, cami için para topluyormuş. Hayırlı bir iş yapıyormuş. Allah devamını getirsin. Çocukların böyle bir niyeti olduğunu öğrendiğimde sevindim” diye konuştu.
PARALARI ODUNLARIN ARASINDA SAKLADILAR
Yaptıkları el işi ve oyaları 25 kuruş ile 50 kuruş arasındaki fiyatlarda satan çocuklar, biriktirdikleri paraları karıştırmamak ve çaldırmamak için evlerin önündeki odun parçaların arasında sakladı. Odunların arasına sakladıkları paraları küçük cam kavanozuna koyan çocuklar, yaptıkları ürünler bittiğinde ise Bozova İlçe Müftüsü Abdulcelil Alpkıray’ı ziyaret ederek, topladıkları 11.35 TL’yi teslim etti.
Rahle almak amacıyla el işlerini yapmaya başladıklarını anlatan Zeynep Kendirci, rahle bulamayınca annesi ve arkadaşlarının önerisi ile yaptıkları el işi ve oyaları satarak, parayı cami yapımına bağışlama kararı aldıklarını kaydetti. Yaptıkları bileziklerden ilk önce bir arkadaşının babaannesine sattıklarını kaydeden Zeynep, “Döngülü, örgülü bilezikler yaptık Yaptıklarımızı satmaya devam ettik. Sonra topladığımız parayı, cami yapımını düşünerek müftüye götürdük” diye konuştu. Melek Gül ve Aslı Gül kardeşler ise aralarında yapılan iş bölümü ile ürünleri yapıp, sattıklarını vurgularken, kazandıkları parayı ise evlerinin bahçesinde bulunan odunlukta sakladıklarını kaydetti.
DUYDUKLARI GÖZLERİNİ YAŞARTTI
Bozova İlçe Müftüsü Abdülcelil Alpkıray ise makamında kendisini ziyaret eden çocukların verdikleri bozuk paraları görünce önce şaşırdığını kaydetti. Olayı öğrendiğinde ise gözlerinin yaşardığını belirten Alpkıray, “Sabah 2 öğrenci geldi, ellerinde biraz bozuk para vardı. ‘Hayırdır’ diye sorduğumda, ‘bu paraların cami yapımında kullanılmak üzere size bağışlamak istiyoruz’ dediler. Doğrusu çok şaşırdım. ‘Hayırdır, nedir, neyin nesidir’ diyerek, çocukları sandalyeye oturttum, olayın aslını anlattırdım. Bilezikler yaptıklarını, bunları satarak, 11.35 TL para toplayabildiklerini söylediler. Bu paranın cami yapımında harcamak üzere vermek istediklerini kaydettiler. Alışık olduğumuz bir şey değildi. Gözlerim yaşardı. Kimsenin tesiri olmadan, yönlendirme olmadan böyle bir katkıda bulunmak istemişler. Bu gerçekten büyüklerin de örnek alacak bir davranış. Miktar az ama ‘tüm mal varlığını bağışlayan ensarı’ hatırlıyoruz, bu davranışla. Toplumumuz bu çocuklarla gurur duymalıdır” diye konuştu.
Bağışların ardından müftülük ise çocuklara diyanet yayını kitaplar ve şapka hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Küçüklerin Büyük Yardımı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Küçüklerin Büyük Yardımı haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:22
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:16
 • Yatsı
  18:46
Sayfa Başı