Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Küçükçekmece'de minibüsçüler kontak kapattı!

  Hürriyet Haber
  27 Ocak 2015 - 13:56Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 13:55

  Küçükçekmece'de 6 farklı hatta çalışan bir grup minibüsçü, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) kararıyla bölgede yeni bir hattın hizmete girmesini kontak kapatarak protesto etti.

  Yeni açılan hatla birlikte taşıyacakları yolcu sayısında azalma olacağını ileri süren yaklaşık 200 minibüsçü, sabah saatlerinden itibaren araçlarıyla birlikte aralarında Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde olduğu belirli noktalarda toplandılar.

  Minibüslerini yol kenarına tek sıra halinde park ederek, kontak kapatan minibüsçüler burada bekleyişlerini sürdürüyor. Minibüsçüler, haklarını aramak adına bu eylemi yaptıklarını söylediler.

  'KEYFİ KARAR' İDDİASI

  Minibüsçülerin eylemine destek veren Halkalı Kamyon, Kamyonet, Otobüs, Minibüs ve Şoförler Odası Başkanı İbrahim Yılmaz, Küçükçekmece'de yeni bir hat açılması kararının keyfi olduğunu ifade etti.

  Yılmaz, "Küçükçekmece bölgesinde 6 hat üzerinde yaklaşık 250 minibüs çalışıyor. Bizim mücadelemiz 2011 yılından bu yanadır. Daha önce aynı karar 3 kere iptal edildi. Ancak bu dördüncü kez oluyor. Bu karar bir mağduriyet, ya da olmazsa olmaz neticesinde çıkmıyor. UKOME yetkililerine defalarca durumu bildirmemize rağmen bize kararın uygulanacağını söylediler. Eğer hak hukuk yoksa bizde Allah'a sığınarak buraya geldik. Burada bu kadar esnaf perişan, yolcu perişan. Mağduriyetimizin giderilmesi için çare arıyoruz" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a da seslenen Yılmaz, "Biz sayın Topbaş'ın samimiyetine, kişiliğine ve başkanlığına inanıyoruz. Bizim sorunumuz kendisine intikal ettiğinde çözeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

  "YOLCULARIMIZ DA MAĞDUR OLUYOR"

  Küçükçekmece-İkitelli hattının durak temsilcisi Fırat Danışman ise durakta çalışan bütün minibüsçüler birlikte eyleme destek verdiklerini belirterek, "Bizim hat üzerinde aynı yolcu paylaşacak şekilde Halkalı'dan Kanuni'ye kadar aynı güzergah üzerine yeni bir hat açıldı. Bu hat durdurulana kadar biz eylemlerimize devam edeceğiz. Yolcularımız da mağdur oluyor bunun tek sorumlusu UKOME'dir" dedi.

  Öte yandan Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen bazı vatandaşların minibüslerin çalışmaması nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşadıkları görüldü. İETT otobüslerinde yoğunluk yaşanırken, bazı vatandaşların taksileri tercih ettiği görüldü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı