"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Küçükbük’ten mektup var

“Küçükbük’te köpek plajı” başlıklı yazımla ilgili bir hanımefendi görüşlerini paylaşmış. Adı bende saklı olan hanımefendiyle ilk mektubun sahibi arasındaki olaylar kimseyi ilgilendirmiyor, pas geçiyorum. Ve mektubunu özetliyorum:
Nedim Bey, sizin de bildiğiniz gibi, köpeklerin denize girmesini engelleyen hiç bir kanun maddesi bulunmuyor. Böyle bir konu çevre mevzuatında da yok. Ancak köpeklerin üçüncü şahısları rahatsız etmeleri halinde, “zabıta” köpek sahibini “sözlü” uyarabiliyor ve köpeğin plaja girmesini engelleyebiliyor. Davranışın tekrarı halinde “iptal davası açmak, yasal yollara başvuru hakkı saklı kalmak kaydıyla”, ceza kesilebilir.

Sorumsuzlar yüzünden

Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de sorumsuz kişiler bulunmaktadır. Eğlence olsun diye köpek alıp, yaz sonunda acımadan sokağa atanlar, küçük çocukların çıplak ayakla koşup oynadıkları sahillerde köpeklerine çiş/kaka yaptırıp toplamayarak üzerini kumla örtenler, büyük köpeklerini tasmasız insanların arasına salarak korku yaratanlar vb. Bu kişiler yüzünden kurallara uyan, diğer insanlara, doğaya ve hayvanlara saygılı bizler ciddi olarak sözlü veya fiili saldırılara uğramaktayız.
Pek tabii ki, herkes köpek/hayvansever olmak, beslemek durumunda değildir. Korkanlar, alerjikler sözkonusu olabilir. Bu sebeple de Gündoğan Belediyesi mecliste bir karar alarak, köpeklerin plajlara ve kendileri tarafından belirlenip küçük plastik dubalarla sınırları belli edilen, kapatılan yüzme alanlarına girmesini yasaklamıştır. Bu alanlara ayrıca, köpeklerin dışında, kano, jet ski, tekne, bot, motor, sörf gibi su sporları araçları ile deniz taşıtlarının girmesi de yasaklanmıştır.

Çekirdek içki de yasak

Ayrıca tüm erkek-kadın-çocukların da belirlenen yüzme alanı dışında yüzmesi yasaklanmıştır. Belediye tüm bunları belirten tabelaları, açıkça yazarak tüm sahil girişlerine dikmiştir. Bunun dışında sahillerimizde içki içilmesi, kabuklu fıstık, çekirdek yenmesi de yasaktır. Bunun da tabelası mevcuttur. Ayrıca sahilimizde bir cankurtaran olmadığına dair tabela dahi mevcuttur.
Küçükbük sahilindeki sorun köpekler değildir. Sorun, denize işeyenler, sintine boşaltıp giden tekneler, tüm Gündoğan’ın çöp ve atık suyunun dolduğu derenin denizimize boşaltılması, geceleri sahile gelerek biralarını içen ve tüm şişeleri kırarak sahilde bırakan kişilerdir, çekirdek kabuklarını iskele üstlerine atarak pislik denizine çevirenlerdir. Denizi kirletenler hayvanlar değil, insanlardır.

Belediye şefkati

Belediye, her sene Gündoğan’da sahipsiz ve sahipli tüm köpek ve kediler için bedava aşılama yapmakta ve hayvanların kontrollerini gerçekleştirmektedir. Sokak hayvanları için yaz boyunca su kapları koymuş ve konuya duyarlılığı artırmak amacıyla tabelalar hazırlamıştır. Köpek sahibi bir kişi olarak, yaz başında zabıta amiriyle görüştüm. Kararı izah etti ve yüzme alanları ile sahillere köpek sokulmasının yasaklandığını, kural ihlalinde her sefer için 100 TL ceza olduğunu söyledi. Ben de buna istinaden her sabah saat 07.30-08.00 civarı köpeğimi denize sokuyor ve 45 dakika kadar yüzdürüyorum. Yüzme alanını ihlal etmiyoruz, sahili kullanmıyoruz.
Bizler, köpekseverler kimseyi tehdit etmiyoruz, herkesin yaşam hakkına saygılıyız.


GÜZEL HABER

Işılay Saygın ‘serinledi


BUCA Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’nin konferans salonunda yaşanan klima sorununu gündeme getirmiş, anne-babaların, “yılsonu gösterilerini klima tamir edilmediği için ter içinde izliyoruz” yakınmalarını aktarmıştık. Ve beklenen güzel haber geldi. Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’nin konferans salonunda artık klima sornunu yok. Yeni dönemde gösteriler artık ter içinde izlenmeyecek. Veliler adına, sorunu çözenlere teşekkürler...

BİR YAKINMA

Vapurdan inene kaldırım yok

Yeni düzenlenen Bostanlı İskelesi’nde vapurdan inen yolcular için yaya kaldırımı olmadığını gören yok mu? İzmir Büyükşehir Belediyesi burasını ne zaman görecek? Teknik elemanlar yaya kaldırımı olmadığını görmedi mi? Yoksa kaldırım unutuldu mu?

Muzaffer EK

X