Küçük Osman’ın hesabı RTÜK’te

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.09.2012 - 01:38

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, çocuk dizi oyuncularının haklarına yönelik yeni bir düzenleme yapacaklarını açıkladı.

Dursun, “Yasada bu çocukların kazandıkları paraların kimin hesabına yatacağı, ne zaman dinlenecekleri, okul saatlerine gösterilecek özen gibi hiçbir şey yok. Bunlar düzenleniyor” dedi.

Bakanlık ile görüşülüyor

Dursun, İş Kanunu’nda 14 yaşından küçüklerin çalıştırılmasının engellendiğini belirterek, buna rağmen televizyon ve sinema sektöründe çalışan yüzlerce çocuğun olduğunu söyledi. Dizilerde, reklamlarda, filmlerde oynayan çocukların hiçbir yasal korumaları olmamadığını kaydeden Dursun, bu durumun önüne geçmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını söyledi. Dursun, “Çocukların çalışma, dinlenme saatleri, alacakları ücretler, bu ücretlerin kimin hesabına yatacağı, sigortaı, okul saatlerine özen gösterilmesi gibi konular kanuna bağlanacak” dedi.

Süreler kısalmayacak

Dursun, çocukların eğitim durumlarının aksamaması için de gerekli maddelerin düzenlemenin içinde yer alacağını bildirdi. Geçtiğimiz hafta dizi yapımcıları ile bir araya geldiklerini belirten Dursun, yapımcıların da bu konuda kendilerine destek verdiğini, çıkacak herhangi bir düzenlemeye kesinlikle uyacaklarını aktardı. Yapımcılarla görüşmede, dizi saatlerini de gündeme getirdiklerini dile getiren Dursun, “Ancak Türk halkının dizilerin kısalmasını istemediği yönünde bir görüş hakim. Maliyetleri artıracağı için sürenin kısalması gündeme gelmeyecek” dedi.

Haftada 4 bin TL

TELEVİZYON dizilerinde, son dönemde çocuk oyuncular arasında en çok Kanal D’nin ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisinde Küçük Osman’ı canlandıran Emir Berke Zincidi ön plana çıktı. Zincidi’nin diziden 2011’de haftada 4 bin TL aldığı iddia ediliyordu. Yeni yayın döneminde ‘büyümesi gerektiği’ için dizide yer almayan Zincidi, şu anda bir sinema filmi için çekimlerde. Küçük Osman’ın dışında Muhteşem Yüzyıl’da da şehzade ve sultanları da çocuk oyuncular canlandırıyor. Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan’ın çocukluğunu Melis Mutluç oynuyor. Çocuklar Duymasın’da ise Merve’yi Öykü Güven, Beton Orçun’u ise Alp Eren Khamis oynuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı