Gündem Haberleri

  Küçük kalbi 551 gün dayanabildi

  aa
  25.10.2005 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Sivas'ta, okulunun yıl sonu gecesi provasına giderken bir aracın altında kalması sonucu ağır yaralanarak komaya giren ilköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi Damla Cankorkmaz, makineye bağlı olarak 511 gün verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

  Öğretmenleri eşliğinde arkadaşlarıyla birlikte, okulunun düzenlediği yıl sonu gecesinin provasına giderken Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) yerleşkesinde bir aracın altında kalarak komaya giren 9 yaşındaki Damla Cankorkmaz'ın sağlık durumu sabah saatlerinde kötüleşti.

  Kaza sonrasında tedavi altına alındığı CÜ Tıp Fakültesi anestezi yoğun bakım servisinde, doktorlarının tüm müdahalelerine rağmen kalbi duran küçük Damla, 511 gün verdiği yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetti.
  CÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gönüllü, Damla'nın kazanın ardından yaklaşık 17 aydır hastanelerinde tedavi gördüğünü, uzun bir süredir de kendi servislerinin yoğun bakım ünitesinde kontrol altında tutulduğunu söyledi.

  Kazadan bu yana komada hayatını sürdüren Damla'nın sabah saatlerinde kötüleştiğini anlatan Prof. Dr. Gönüllü, küçük Damla'nın kalbinin daha fazla dayanamadığını kaydetti.

  Takılan pille Damla'nın kalbinin yeniden atmaya başladığını, ancak daha sonra kalbin yeniden durduğunu anlatan Prof. Dr. Gönüllü, küçük kızın uzun süredir komada olması ve sürekli serumla beslenmesi nedeniyle organlarının iflas durumuna geldiğini, bir süre hemodiyaliz tedavisi de gördüğünü bildirdi.

  “KÖK HÜCRE TEDAVİSİ DENENEMEDİ”

  Bir süre önce Damla'nın yeniden hayata döndürülmesi için İngiltere'de kök hücre tedavisi yapılmasının da düşünüldüğünü anlatan Prof. Dr. Gönüllü, “Bunun için Damla'dan ilik almak gerekiyordu.

  Ancak tedavi gördüğü süre içinde Damla'da sürekli oluşan enfeksiyonlar nedeniyle durumu tam olarak hiç düzelmedi. Bu yüzden bu yöntemi de denemek mümkün olmadı” diye konuştu.

  Bu arada, kazadan bu yana kızının başından bir an olsun ayrılmayan anne Hayriye ve küçük kızın tedavi gördüğü hastanede doktor olan babası Levent Cankorkmaz da tek çocukları olan Damla'nın ölümüyle büyük üzüntü yaşadı.
  Damla'nın ölüm haberi tedavi gördüğü hastane personeli ile öğrenim gördüğü CÜ Vakfı Özel Mahir Sevim Özdumanlı İlköğretim Okulu'ndaki arkadaşlarını ve öğretmenlerini de yasa boğdu.

  OLAY

  Sivas'ta 1 Haziran 2004'te Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Vakfı Özel Mahir Sevim Özdumanlı İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi Damla Cankorkmaz (9), okulunun yıl sonu gecesi provalarına giderken üniversite yerleşkesinde, İbrahim E'nin kullandığı üniversite vakfına ait 58 FP 278 aracın altında kalarak, ağır yaralanmıştı.

  Komaya giren küçük Damla, babası Levent Cankorkmaz'ın çocuk cerrahi uzmanı olarak görev yaptığı CÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı