"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Küçük ipuçları

Yemek pişirmek, bir laboratuvarda deney yapmaya çok benzer.

Her ikisinde de ölçü kapları, doğru oranda karıştırılması, bekletilmesi ve ısıtılması gereken malzemeler vardır ve ikisinde de işler karışırsa ortalığı bir yanık kokusu kaplar.
Ben kimya mühendisi olduğum için mutfakta kullanılan kimi karışımların ya da maddelerin neyi ne zaman nasıl etkileyeceğini de daha iyi biliyorum.
Mesela her ikisi de hamur kabartmak için kullanılan karbonat ve kabartma tozunun kimi tariflerde yalnızca biri bazen de ikisi birden verilir. Aslında her ikisi de karışımın içindeki maddelerle tepkimeye girerek hamurun içinde hava kabarcıkları oluşmasını sağlar, bu şekilde hamur pişerken kabarır.
Karbonat, saf sodyum bikarbonattan oluşur ve karışımdaki yoğurt, meyve suyu gibi asitli sıvı maddelerle tepkimeye girer.
Kabartma tozundaysa nişasta gibi tepkimeyi geciktirici maddeler vardır. Bu yüzden karbonat karışımlı hamurlar bekletilmeden fırınlanmalıdır.
Kabartma tozu daha az etkili olduğu için miktar olarak daha fazla kullanılır.
Karbonatın tepkimeye girmesi için yeterli miktarda asitli madde yoksa kekin tadı acılaşır, dikkatli olun ve fırının kapağını ilk 20 dakika sakın açmayın, kekiniz birdenbire sönmesin.

Cevizli etimek böreği

Etimekleri yan yana tek sıra halinde dizebileceğiniz bir borcamı ya da tepsiyi hazırlayın. Etimeklerin bazılarını kırarak yerleştirin. Üzerine soğuk sütü gezdirin.
Yoğurt, mayonez ve dövülmüş sarmısağı geniş bir kaba koyup tel çırpıcı yardımıyla çırpın. Haşlanmış tavuk etini tavla zarı formunda doğrayın ya da ufak parçalar halinde didikleyin.
Tavuk etiyle mayonezli sosu karıştırın.
Hazırladığınız karışımı etimeklerin üzerine kaşıkla yayıp hafifçe bastırın.
En üste dövülmüş cevizi yayıp isterseniz incecik kıyılmış maydanoz ya da dereotuyla süsleyin.
Üzerini sıkıca kapatıp buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra dilimleyerek servise sunun.

Malzeme listesi
- 1 paket etimek
- 2 su bardağı
soğuk süt
Sos için;
- 2 su bardağı yoğurt
- 2-3 yemek kaşığı mayonez
- 3 diş sarmısak
- 2 adet haşlanmış tavuk göğsü (Tavuk but eti de kullanabilirsiniz.)
- Ayrıca 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi

X