Küçük hıyarı ’stratejik’ saydılar 2 milyar dolarlık fındık ne olacak

Demet CENGİZ BİLGİN
03.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin, Türkiye’nin ihracatı 2 milyar doları bulan fındığa ilişkin bir strateji olmadığını belirterek, "50 milyon dolar ihracatı olan küçük hıyar stratejik ürün kapsamına alınıyor. Bu kadar çok getirisi olan fındık stratejik değil. Bütün Avrupa’nın üretemeyeceği fındık sadece Ordu’dan çıkıyor. Buna sahip çıkalım" dedi.

FINDIK ihracatının 2005’te 2 milyar doları bulduğunu belirten Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin, "50 milyon dolar ihracatı olan küçük hıyar startejik ürün kapsamına alınıyor. Fındığın başı kel mi? Bu kadar çok getirisi olan bir fındık stratejik değil" dedi. Fındığa ilişkin bir bakış bir sahiplenmenin olmadığından yakınan Şahin, ortaya çıkan kaybın üreticiyi vuracağını, asıl kaybı ise ülkenin yaşayacağını söyledi.

AVRUPALI VERMEYE HAZIR:

Türkiye’nin fındık üretimindeki hakim konusunu anlatmak için "Bütün Avrupa sadece Ordu’daki kadar fındık üretemez" örneğini veren Şahin, şunları söyledi: "Fındığın yüzde 90’ını Avrupa’ya dünyanın en zengin kıtasına ihraç ediyoruz. Belli bir fiyat direnci vardır. Türkiye tekel. Fiyatı belirleyebilmeli ama öyle olmuyor. Dışarıdaki alıcının vermeye hazır olduğu bir rakamı düşürüyorsunuz. Böyle şey olur mu?"

TAVIR ŞAHSA DEĞİL:

Verilen tepkilerin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın şahsına olmadığını belirten Şahin, insanların meydanlara devlet konuya sahip çıksın diye döküldüğünü söyledi. Bakanlar Kurulu’nda fındığın ele alınmasını da son 3 yılda atılan ilk olumlu adım olarak nitelendiren Şahin "Bu bile 2.4 YTL’ye düşmüş fiyatların 2.9’a çıkmasını sağladı. Devlet duruşu şart" dedi.

FİSKOBİRLİK KRİZİ YÖNETEMEDİ:

Sorunun piyasadaki fındığın sadece yüzde 10’unu alan Fiskobirlik’e ait olmadığını vurgulayan Şahin, "Fiskobirlik son 3 yıldır çok iyi gidiyordu. İstemediği, direndiği halde bir krizin içine çekildi. Kriz anında kendi birliklerine dönüp sormalıydı. Kriz iyi yönetilemedi. Kongreye gitmek yerinde olur" diye konuştu.
/images/100/0x0/55eb1298f018fbb8f8a93f4e
MÜDÜRE YAPILANLAR MANİDAR:

Bölge milletvelikllerinin Ankara’yı yanlış bilgilendirdiğini de vurgulayan Şahin, Başbakan’ın ve hükümetin konuyla ilgili yanlış bilgilendirildiğini kaydetti. Şahin, şöyle konuştu: "Mitingde 90 bin kadar kişi varken vekiller Ankara’ya 20-30 bin kişi vardı diyor. Emniyet Müdürü’nün görevden alınması manidar. Yok diyorlar ki mitingde illegal örgütler de vardı. Bir kamyonun camı kırıldı diye göstericiler aralarında 1600 YTL toplayıp verdi. Terörist böyle mi yapar? Türk bayraklarıyla yürüdü insanlar. Bu adamlar terörist olsa Emniyet Müdürü müdahale etmez mi?"

100 ülkeye 2 milyar dolarlık ihracat var

TÜRKİYE aralarında El Salvador, Ekvator gibi ülkelerin de bulunduğu 100 civarında ülkeye 2005 yılında 2 milyar dolarlık fındık ihracatı gerçekleştirdi. En çok ihracat yapılan ülkelerin başında 564 milyon dolarla İtalya geliyor. Bunu 435 milyon dolarla Almanya, 162 milyon dolarla Fransa ve 109 milyon dolarla Belçika izliyor. Türkiye’nin Güney Afrika 8.6 milyon dolar, Japonya 7 milyon dolar, Çin’e ise 6.4 milyon dolarlık fındık ihracatı söz konusu.

Dünya fındığının yüzde 75’ine Türk eli değiyor

DÜNYA fındık üretiminin yüzde 75’ini Türkiye gerçekleştiriyor. Fındık ihracatının yüzde 70-75’i de yine Türkiye tarafından yapılıyor. Dünyanın İspanya ve İtalya’dan sonra önemli fındık üreticileri arasında Azerbaycan ve Gürcistan sayılıyor. Bu iki ülkedeki üretimin toplamı, Samsun’un Terme ilçesindeki üretimden daha az. Aynı zamanda bu ülkelerin ekolojik şartları, coğrafi büyüklüğü Türkiye ile rakábete izin vermiyor.

’Emniyet müdürümüzü isteriz’ mitingine polis engeli

ORDU
Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler’in, geçen pazar günü yapılan fındık mitinginde, kalabalığı dağıtmadığı iddiasıyla merkeze alınması, sivil toplum örgütlerinin ardından, halkın da tepkisine neden oldu. ’Emniyet Müdürümüzü geri istiyoruz" dövizleriyle valilik binasına yürümek isteyen çoğu fındık üreticisi 100 kişilik grubu polis engelledi. Dağıldıktan kısa süre sonra yeniden toplanan grup, yaptığı basın açıklamasıyla uygulamanın yanlış olduğunu belirterek Güler’in göreve iade edilmesini istedi. Ancak polis, yürüyüşe izinsiz olduğu gerekçesiyle engel oldu. Yaklaşık 30 dakika süren tartışmalar sonunda, göstericilere kaldırımdan yürümeleri de engellendi. Bunun üzerine göstericiler, alkışlarla protesto etti.

Fiskobirlik olağanüstü genel kurul kararı aldı

Fındık
Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) olağanüstü genel kurul kararı aldı. Olağanüstü genel kurul tarihi ise 12 Eylül 2006 olarak belirlendi. Fiskobirlik’ten yapılan açıklamada, yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanan yönetim kurulunun olağanüstü genel kurula gidilmesini kararlaştırıldığı bildirildi.

Türkiye’de fındık

Fındığın Karadeniz kıyılarında 2300 yıl önce üretildiği biliniyor.

Son 6 yüzyıldan beri fındık Türkiye’den ihraç ediliyor.

Türkiye’de 550-600 bin hektar alan üzerinde üretimi yapılıyor.

Fındıkla direkt ve indirekt 4 milyon insan ilgileniyor.

Fındık 36-41 kuzey enlemlerinde ve kendine özgü iklim koşullarında yetişiyor.

Türkiye’de yıllık 1.8 milyon ton iç kapasiteli 180 kırma fabrikası ve 350 bin ton iç kapasiteli yaklaşık 40 işleme tesisi bulunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı