Dünya Haberleri

  Küçük gelin çok utandı

  hurriyet.com.tr
  06.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adı Ruşen Kasım ve sadece 11 yaşında. Başına neler geldiğini anlamadan, her çocuk gibi ilgi odağı olmak onu utandırdı. İki eliyle yüzünü kapattı. İşte Afganistan'ın çocuk gelinlerinden birinin "nikah fotoğrafı"...

  ÜÇ ÇOCUK GELİN VE KOCALARI

  Kezzap vahşeti

  Kendini yakan kadınların dramı

  Afganistan'da kadın olmak

  The New York Times gazetesinin fotomuhabiri Stephanie Sinclair'in objektifi, Afganlı kız çocuklarının korkunç dramını yakaladı.

  Ama ne yazık ki, 2001'de Afganistan'ı Taliban'dan kurtarmak iddiasıyla bu ülkeye giren Amerikan güçleri, bu konuda da diğer konularda olduğu gibi hiçbir şeyi değiştiremedi.

  Çocuk yaşta, dedeleri olabilecek yaştaki erkeklerle evlendirilen bu küçük kızların dramı aynen devam ediyor.

  Evliliğin ne olduğunu bile bilemeyecek yaştaki küçük kızları koca evinde bekleyen hayat ise insanlıktan uzak. Genellikle başlık parası, borç karşılığı resmen satılan bu küçük kızlar, kumaları ve onların çocuklarıyla birlikte yaşıyor, tarlada ve ev işlerinde çalıştırılıyor ve biyolojik olarak çok erken yaşta anne oluyor. Birçoğu doğum sırasında ölüyor.  Gördükleri şiddet ise cabası. Birçok çocuk gelin, bir süre sonra kendini yakarak intiharı seçiyor.

  Ancak Afganistan ve benzeri ülkelerde çocuk yaşta evlendirilen kızların durumuna aldıran yok. Bu hem sıradan, hem de ahlaki açıdan, dahası hukuki olarak da "uygun ve yaygın" bir gelenek olmaya devam ediyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı