Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Küçük depremin büyük yıkımı

  DIŞ HABERLER - Reha ERUS / ROMA
  13 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mayıs 2011 - 01:43

  İspanya önceki gece tarihi Lorca kasabasını vuran görece küçük depremlerin yarattığı büyük yıkımın şokunu yaşıyor.

  Muncia bölgesindeki 90 bin nüfuslu kasaba, önceki gece iki saat arayla 4.4 ve 5.2 büyüklüğünde depremlerle sarsıldı. İspanyol yetkililer Lorca’da depremin onlarca binanın yıkılıp 9 kişinin yaşamını yitirmesine, 20’den fazla kişinin yaralanmasına neden olduğunu açıkladı. Depremden sonra artçı sallantı korkusuyla kasabanın büyük kısmı geceyi açık alanlarda geçirirdi. Kasaba sakini Pepe Tomas’ın (56), “Bir fay hattına yakın bir yerlerde yaşadığımızı biliyorduk ama kimse böyle bir şey beklemiyordu” sözleri kasabanın yaşadığı şoku özetliyordu.

  LORCA'DAN DEPREM SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER / Foto Galeri


  Yer kabuğuna yakındı
  Lorca depreminin küçük olmasına rağmen büyük yıkıma yol açmasını sismologlar depremin yüzeye yakın olması ve kötü yapılaşmaya bağladı. İspanya Sismoloji Enstitüsü’nden José Luis Barrera, şiddeti görece küçük olmasına rağmen, yerkabuğunun sadece 10 kilometre altında oluşan kırılmanın depremin şiddetli hissedilmesine yol açtığını söyledi. Barrera Lorca’daki bası binaların güvenlik standartları düşük deprem yönetmeliklerine göre yapılmasının da yıkımları artırdığını ileri sürdü.

  Rastlantı mı kehanet mi

  İSPANYA’daki deprem İtalya’nın başkenti Roma’da 11 Mayıs’ta büyük deprem olacağı söylentilerini hatırlattı. İtalyan Raffaella Bendandi yüzyıl kadar önce gezegenlerin konumuna bakıp 11 Mayıs 2011’de Roma’da büyük deprem olacağını ileri sürmüştü. Söylentilere inananlar İspanya’daki depremi Bendandi’nin kehanetine bağlamakta gecikmedi.

  KİLİSENİN ÇATISI BÖYLE ÇÖKTÜ / WEB TV

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı