ANKARA HABERLERİ

Küçük bedene büyük böbrek

Zeynep AKYIL/AA
20.12.2014 - 01:15Son Güncelleme : 19.12.2014 - 12:58

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi doktorları, böbrek yetmezliği sorunu yaşayan 4,5 yaşındaki Elif Su Hasgül’e beyin ölümü gerçekleşen 50 yaşındaki bağışçıdan alınan böbreği nakletti. 1,5 yıldır diyalize giren minik Elif Su hayata döndü.

Zeynep AKYIL/AA

Böbrek yetmezliği ile mücadele eden 4,5 yaşındaki Elif Su Hasgül'ü, 50 yaşında beyin ölümü gerçekleşmiş bağışçıdan alınan böbrek hayata bağladı. Yaklaşık 1,5 yıldır diyalize giren minik Elif Su, Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi İbni-i Sina Hastanesi'nde yapılan böbrek nakli ameliyatıyla sağlığına kavuştu AÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Yalçınkaya, doğuştan gelen böbrek ve üriner sistem anomilerininin çocuklarda böbrek yetmezliğine neden olabildiğini söyledi. Böbrek yetmezliği 6 aylıkken saptanan Elif Su'nun önce diyalizsiz izlendiğini anlatan Yalçınkaya, ancak bir süre sonra vücudundaki toksik maddelerin yükselmesi nedeniyle diyaliz ihtiyacının doğduğunu ve nakle kadar diyalize girdiğini söyledi.

1,5 YIL ORGAN BEKLEDİ

Organ nakli için belli bir uyumun sağlanması, vericinin şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi belli hastalıklarının olmaması gerektiğine dikkat çeken Yalçınkaya, bu uyumun sağlanamaması nedeniyle aileden nakil yapılamadığını, Elif Su'nun kadavradan nakil beklemek zorunda kaldığını belirtti.
Hastanın sadece 1,5 yıl organ beklediğini, bu anlamda şanslı olduğunu ifade eden Yalçınkaya, şunları kaydetti:
"Bizim böyle diyaliz tedavisi ile izlenip yıllarca 5-10 yıl kadavra çıkmayan hastalarımız var. Ülkemizde biliyorsunuz kadavradan organ nakli çok zor temin edilebilen, çok nadir, belli hastalara çıkabilen bir durum. Kadavradan organ nakli özellikle bir yaşam sona ererken, çok kalitesiz yaşam süren bir başka bireyi, tamamen sağlıklı bir yaşama kavuşturacak bir yol. Bunu, toplumumuza çok iyi anlatabilmek gerekiyor. Örneğin Elif Su'ya çıkan böbrek, 50 yaşında bir kadın tarafından bağışlanmış bir böbrekti ve 4,5 yaşındaki Elif Su'ya hayat verdi.”

HERKES ORGAN BAĞIŞLASIN

Anne Nuray Hasgül ise 6 aylıkken böbrek yetmezliği tespit edilen kızının durumuna çok üzüldüğünü ve oldukça zor günler geçirdiğini anlattı. Elif Su'nun 1,5 yıldır diyalize girdiğini ve zorluk yaşadıklarını ifade eden Hasgül, "Nakil oldu, kurtulduk, çok mutluyuz. Kızım diyalize girmeye başladığı zaman çok küçüktü, bazı yaşadıklarının farkında değildi. Ama son zamanlarda sorular sormaya başlamıştı" diye konuştu. Organ nakliyle bütün sıkıntılarından kurtulmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Anne Hasgül, "Allah, nakil bekleyen herkese nasip etsin. Biz de bütün organlarımızı bağışladık, herkes de bağışlar inşallah, herkesin hayatı kurtulur" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Küçük bedene büyük böbrek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı