Küçük bankacıdan enflasyon dersi

Hürriyet Haber
25 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Nisan 1998 - 00:01

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir günlüğüne Interbank Genel Müdürü olan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir kumbara hediye eden 11 yaşındaki Orçun Karakışla, hükümete ‘‘Enflasyon tüketimi kısarak düşer. Tüketimi kısacak önlemler almalısınız’’ mesajı gönderdi.

Teknolojinin 2000'li yıllara damgasını vuracağını belirten ve 2000'lerdeki hayatı, ‘‘Fifth Elementh filmindeki gibi. İnsanlar yerdeki hava kirliliğinden bıkacak ve 2 bin-3 bin katlı binalar yapacaklar. Karayolları olmayacak ulaşım tamamen hava trafiğiyle sağlanacak’’ sözleriyle tanımlayan Orçun'a göre gelecekte dünyanın tek bir başkanı olacak ve sınırlar ortadan kalkacak. Tek başkan sisteminin demokrasi açısından tehlike oluşturduğu görüşüne katılmadığını kaydeden Orçun Karakışla, şöyle konuştu: ‘‘Dünya'da farklı farklı demokrasi çeşitleri var. Tek başkan olunca herkes aynı kurallara bağlı olacak, böylece daha iyi adalet olacak. Gelir dağılımı bozulsa da teknolojik gelişim bu olumsuzluğu nötrleyecektir.’’

DEVLET İSTİYOR, NE YAPALIM?

Vergi toplanmasında daha modern yöntemlerden ve bilgisayarlardan yararlanılması gerektiğini belirten Karakışla, Hürriyet'in sorularını şöyle yanıtladı:

Sence Türkiye'de enflasyonun yükselmesinde bankaların rolü var mı? Biliyorsun bankalar devlete yüksek faizle para satıyor.

- Devlet istemese bankalar devlete para satabilir mi? Devlet istiyor, bankalar da satıyor.

Borsa konusunda ne düşünüyorsun?

- Siyasilerin bazı açıklamaları oluyor ve bu borsayı olumsuz yönde etkiliyor.

Önümüzdeki yüzyılda plastik para kullanılacak ve bugünkü anlamıyla para ortadan kalkacak. Buna ne diyorsun?

- Valla parayı icat edenlerin hiç hoşuna gitmeyecek birşey bu. İnsanların kolayına gidecek. İyi bir şey.

Sence geleceğin bankacılığı nasıl olacak?

- Internetten bankacılık olabilir.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı