ANTALYA HABERLERİ

Küçük Aksu Barajı İle 44 Bin 100 Dekar Tarım Alanı Sulanacak

IHA
27.07.2015 - 10:27Son Güncelleme :

KÜÇÜK AKSU BARAJI İNŞAATINDA FİZİKİ GERÇEKLEŞMENİN YÜZDE20'YE ULAŞTIĞI BİLDİRİLDİ.

IHA

Antalya’ya 45 kilometre mesafedeki Küçük Aksu Deresi üzerinde yapımı devam eden ve tamamlandığında 44 bin 100 dekar tarım alanını modern sistem ile sulayacak olan Küçük Aksu Brajı’nda çalışmalar devam ediyor.
Çalışmalar ile ilgili açıklama yapan DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür; Küçük Aksu Barajı’nın sulama, içme suyu ve enerji amaçlı inşa edildiğini ifade ederek, “İnşaat çalışmalarımızda baraj ulaşım yolu yapım çalışması devam etmekte olup, derivasyon tüneli giriş portal kazısı ve destekleme sistemi çalışmalarımız devam etmektedir” dedi. Fiziki gerçekleşme seviyesinin yüzde 20’ye ulaştığı Küçük Aksu Barajı’nın tamamlandığında Gebiz, Hacıosmanlar, Akçapınar ve Çatallar köylerinde 44 bin 100 dekar tarım arazinin sulanacağını belirten Özgür, şunları söyledi:
“Diğer taraftan içme suyu ve enerji maksatlı da olan barajı, Gebiz ve çevre köylerle turizm tesisleri için içme suyu temin edilmesi ve 1,2 MW kurulu güç ile 9,05 GWh/yıl enerji üretimi sağlayacaktır. Ayrıca, Antalya ili sınırları içinde bulunan Kurşunlu Şelalesi’ne kritik kurak aylarda belli miktarda su takviyesi yapılması da projenin amaçları arasındadır.”
Yeni tesis ve yürüttükleri çalışmalarla Antalya’ya, sulama, içme suyu ve taşkın koruma tesisleri kazandırmaya devam ettiklerini de belirten Özgür, “Yapmış olduğumuz hidroelektrik santralleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarından hidroelektrik enerji üretiyoruz. Bununla da ülkemize çok ciddi bir katma değer sağlıyoruz. Sulama projelerimizle ülkemizin mümbit topraklarını suyla buluşturuyor, çiftçimizin mahsulüne bereket katıyor, ekonomik seviyesini yükseltiyoruz. Dereleri ıslah ediyoruz. Kuruluş gayemiz olan taşkınla mücadelede insanların can ve mal emniyetini en yüksek düzeyde koruyoruz. Olası kayıpları da en asgari düzeye düşürüyoruz. Sulamaya açılan alanlarda modern sulama sistemleri ile suyu daha verimli hale getirerek adeta toprağa bereket katıyoruz. Hayata geçirdiğimiz göl ve su projeleri ile aynı zamanda istihdam imkanı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçiyoruz. Çalışmalarımızda emeği geçen DSİ ve firma elemanlarına teşekkür ediyorum. “

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Küçük Aksu Barajı İle 44 Bin 100 Dekar Tarım Alanı Sulanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Küçük Aksu Barajı İle 44 Bin 100 Dekar Tarım Alanı Sulanacak haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı