GeriSpor Kübra da artık büyükusta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kübra da artık büyükusta

Kübra da artık büyükusta
refid:19543152 ilişkili resim dosyası

Satrançta Betül Cemre Yıldız ile başlayan büyükusta furyası Kübra Öztürk ile devam etti. Mardin’de Rus rakibini yenen 20 yaşındaki sporcumuz ELO puanını 2300’e yükseltip, ikinci bayan büyükustamız oldu.

Türk satrancı Aralık ayı içinde iki mutlu olayı bir arada yaşadı. Betül Cemre Yıldız’ın Ukrayna’dan ilk Türk kadın Büyükusta olarak dönmesinin ardından, ikinci sevindirici haber Mardin’den geldi. Türkiye Satranç Federasyonu’nun bu tarihi kentimizde düzenlediği Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası’nda Kübra Öztürk de, ikinci kadın büyükustamız oldu.

Mardin Erdoba Elegance Otel’de devam eden şampiyonanın 7. turunda Rus rakibi GM Tatiana Kosintseva’yı yenen Kübra, 2300 ELO puanına ulaşıp, kadın büyükusta (WGM) unvanını elde etti. Büyükustalık sevincini turnuvadaki milli takım arkadaşı Betül CemreYıldız ile birlikte kutlayan Kübra Öztürk, yaşadığı sevinci gözyaşları içinde anlattı.
  
Kübra, maç bitiminde sevinçten ne yapacağımı bilemedim. Beklediğim bir kazanç değildi. Çünkü Rus rakibim Dünya Şampiyonlukları yaşamış bir isimdi. Maç sonunda kazandığımı anladığım an dünyalar benim oldu. Sevincimi il önce hocam Adrian Mikhalcishin ve başkanımız Ali Nihat Yazıcı ile paylaştım. Bana bu konuda destek veren aileme de buradan selamlar yolluyor. Emekleri boşa çıkmadı” dedi.

Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ise son 10 yılda ektikleri tohumların meyve verdiğine dikkat çekip, “2 haftada 2 büyük usta... Bu burada kalmaz... Emeği geçen herkese teşekkürler... Önce Kübra'ya! Onu bize kazandıran annesine, babasına, bulup keşfeden Nizamettin İrem'e çok özel teşekkürler. Ya İş Bankası? Ya hocası? Başarı ne güzel... Daim olsun... Daha iyi olsun...” diyerek duygularını dile getirdi.

"Mardin bana gerçekten uğurlu geldi"

Mardin'de devam eden Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası'nda Türkiye'nin 2. kadın büyükustası olan milli satranç oyuncusu Kübra Öztürk, “Mardin bana gerçekten uğurlu geldi” dedi.

Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mardin'de devam eden Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası'nın 7. turunda, Rus rakibi GM Tatiana Kosintseva karşısında aldığı galibiyetle Türkiye'nin 2. kadın büyükustası olduğunu anımsattı.

Maç bitiminde sevinçten ne yapacağını bilemediğini belirten Öztürk, “Beklediğim bir galibiyet değildi. Çünkü Rus rakibim dünya şampiyonlukları yaşamış bir isimdi. Maç sonunda kazandığımı anladığım an dünyalar benim oldu. Sevincimi ilk önce hocam Adrian Mikhalcishin ve başkanımız Ali Nihat Yazıcı ile paylaştım. Bana bu konuda destek veren aileme de buradan selamlar yolluyorum. Mardin bana gerçekten uğurlu geldi. Burada insanların sıcakkanlı olması, bize gösterilen ilgi, performansımızı olumlu etkiledi” dedi.

Öztürk, daha sonra Türkiye'nin ilk kadın büyükustası olan Betül Cemre Yıldız ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

(A) Milli Takım sporcusu Kübra Öztürk, Mardin'de devam eden Dünya Kadınlar Takım Şampiyonası'nın 7. turunda Rus rakibi GM Tatiana Kosintseva karşısında aldığı galibiyetle elde ettiği ELO puanının ardından, 2 bin 300 ELO barajına ulaştı. Böylelikle WGM unvanı için gerekli şartları yerine getirmiş olan Öztürk, Türkiye'nin 2. kadın büyükustası olmuştu. Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi olan 20 yaşındaki Öztürk'ün, ayrıca 2 Avrupa şampiyonluğu bulunuyor.


KÜBRA ÖZTÜRK KİMDİR

11 Mayıs 1991’de Ankara’da doğdu. Kayaş Sakarya İlköğretim okulunda eğitimine başladı. 1999 yılında ilk okul ikinci sınıfta satranca başladı. İşadamı Nizametin İrem’in çabaları ile Ankara Gaziosmanpaşa Rotary Kulübü’nün Kayaş’ta kurduğu satranç merkezine yazıldı.

İlk hocası İslam Osmanlı’nın kendisinde gördüğü ışık üzerine çalışmalarını bu merkezde yoğunlaştırdı. Satrança başladığının 8. Ayında İspanya’da yapılan 10 Yaşaltı Yaş Grupları Şampiyonası’nda ilk yarışma deneyimini edindi. 2000 yılında yaş grubunda Ankara birincisi oldu, Antalya’daki Türkiye Yaş Grupları Şampiyonası’na katılma hakkını elde edip, ilk bireysel derecesi olan 10 Yaş Türkiye 3.’sü oldu.
Yaş Gruplarında 7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu olarak Milli Takım çalıştırıcılarının dikkatini çekti. 2006 yılında İtalya’da yapılan Satranç Olimpiyadı’nda WFM (Kadın FIDE ustası) oldu. 2006 ve 2007 yıllarında Sırbistan Karadağ ve Hırvatistan’da yapılan Avrupa 16 Yaş altı Şampiyonaları’nda iki kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Bu başarılar ona WIM(Bayan uluslar arası usta) unvanını getirdi. 2007’de Antalya’da yine Dünya 16 Yaşaltı Şampiyonası’da birinci ile aynı puanda averajla 4.’lük kürsüsüne çıktı.

2008’de Gaziantep’te Dünya Gençler Şampiyonası’nda kariyerinin en iyi derecesini yapıp ikinci oldu.

2008’i Sırbistan Avrupa Yaş Grupları ve aynı yıl Antalya’daki Dünya Yaş Grupları’nda üçüncü olup, yaş gruplarını tamamladı.

2010 yılında Rusya’daki Satranç Olimpiyadı’nda WGM (Bayan büyükusta) normlarını tamamladı.

2011 yılında Hindistan’da Dünya Gençler 5.’si olup gençlerde yarışma hakkını da bitirdi. Büyük usta ünvanını ise Mardin’deki Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası’nda tamamlayıp, ülkeyi sevince boğarken, uluslar arası usta (IM) normunu da alan ilk ikinci Türk bayan satranççısı oldu.

Lise öğrenimini Mamak Lisesi’nde tamamlayan Kübra Öztürk halen Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu 2. Sınıfında Beden Eğitimi Öğretmenliği tahsili görüyor.
Milli başarılarının yanında 2006 yılında bu yana Beşiktaş Satranç Kulübü’nde lisanslı sporcu olarak görev yapan Kübra, iki kez İş Bankası Satranç Ligi’nde takımı ile şampiyonluk sevinci yaşadı.

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle