Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Kubica parmaklarını az da olsa oynatabiliyor"

Pazar günü İtalya'da geçirdiği kazanın ardından sağ elini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Formula 1 pilotu Robert Kubica'nın bilincinin açık olduğu ve sağ el parmaklarını az da olsa hareket ettirmeye başladığı açıklandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Pazar günü takımından izin alarak İtalya'daki Androa Rallisi'ne katılan Formula 1 pilotu Robert Kubica, ağır bir kaza geçirerek hastaneye kaldırılmıştı. Hayati tehlikeyi atlatan Polonyalı pilot, sağ elini kaybetme riski ile karşı karşıyaydı.

ROSELLO: ÇOK KAN KAYBETTİ
Hastanenin Başhekimi Mario Igor Rosello, 8 saat süren zorlu operasyonun ardından Kubica'nın bugün uyandırıldığını ve sağ el parmaklarını az da olsa oynatmaya başladığını açıkladı. Rosello yaptığı açıklamada, "Kendisini uyandırdık. Bizimle net bir şekilde konuşuyor ve kazayı da çok iyi hatırlıyor. Robert bize geldiğinde sağ elindeki kan dolaşımı tamamen durmuştu. Bizim için çok zorlu bir operasyon oldu. İç kanamayı durdurduktan sonra kan dolaşımı tekrar sağlamak için çok çabaladık. Ancak 6 gün sonra operasyonun başarılı olup olmadığı belli olacak. Ancak ümitlerimiz her geçen gün artıyor" ifadelerini kullandı.

BOUİLLER: KENDİSİNİ SABIRLA BEKLEYECEĞİZ
Renault F1 Takım Şefi Eric Bouillier ve takım arkadaşı Vitali Petrov da, kaza haberini alır almaz soluğu İtalya'da aldı. Doktorlardan detaylı bir rapor alan Bouillier yaptığı açıklamada, "Kubica çok ağır bir kaza geçirdi ve hepimizi çok korkuttu. Doktorlar, bu denli büyük operasyonların ardından temkinli konuşmak zorundalar. Robert'in birkaç ay aramızda olamayacağı açık. Ancak kendisi çok güçlü biridir, bu yüzden geri dönüşünün 1 seneyi bulmasını beklemiyorum. Biz takım olarak kendisini büyük bir sabır ve içtenlikle bekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Kubica'nın pistlerden uzun süre ayrı kalmayacağı anlaşılırsa, Polonyalı yarışçının yerine rezerv pilotları Bruno Senna ya da Romain Grosjean'ı kullanacak. Sakatlık sorunu uzun sürerse takım başka alternatiflere yönelecek.

KUBİCA'YA BÜYÜK DESTEK
Bu arada Kubica'ya destek mesajları yağıyor. Ferrari pilotu Fernando Alonso, genç meslektaşını hastanede ziyaret etti. Eski şampiyonlardan Michael Schumacher ise kendi web sitesinde "Robert Kubica hakkındaki haberler yüzünden hala üzüntü içindeyim. Bu şoke edici bir olay. Gerçekten korkunç" diye yazdı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler