Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kubat Talabani’den PKK’ya ‘Silah bırak' çağrısı

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  25 Ekim 2007 - 12:13Son Güncelleme : 25 Ekim 2007 - 12:29

  KUZEY Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Washington temsilcisi Kubat Talabani, PKK’nın silahlı mücadeleyi bırakmasını isterken, denetimleri altındaki toprakların komşu ülkeye saldırı amacıyla kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

  ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ sıfatı bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne bağlı ‘Peyamner’ isimli internet sitesinin haberine göre, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani, siyasi amaçlar elde etmek için şiddet kullanılmaması gerektiğini ve Irak topraklarının komşu ülkelere terörist saldırılar için kullanılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Yazılı açıklama yapan Kubat Talabani şöyle dedi:

  “Siyasi amaçların kazanılması için şiddetin bir doktrin ya da yöntem olarak kullanılmasına inanmıyoruz. Irak anayasasına bağlılığımız çerçevesinde, Irak Kürt bölgesi dahil olmak üzere hiçbir şekilde Irak topraklarının, komşu ülkelerin güvenliğini tehdit edecek bir üs olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz. Biz, PKK’yı şiddet ve silahlı mücadeleyi bırakmaya çağırıyoruz. Mevcut problemler, siyasi ve diplomatik yollarla çözülmeli. Diğer yararsız yöntemlerin bırakılması gerekli ve biz, PKK’nın, ateşkese bağlı kalmasını, silahlı operasyon düzenlememesini talep ediyoruz.”

  Kubat Talabani, “Herhangi bir taraftan gelecek bütün terörist faaliyetleri kınıyoruz” derken, “Çünkü bu terörizmin kurbanı, Irak Kürtlerinin kendisidir. Biz daima barış, demokrasi, kalkınma, halkımızın ve bölgemizin istikrarı için mücadele ettik. Hala terörizme karşı acı bir mücadele içindeyiz” diye konuştu.
  Talabani, bölgede iyi komşuluk ilişkilerinin hedeflenildiğini sorunların ‘diyalog ve anlayışla' aşılabileceğini ekledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı