Dünya Haberleri

  Kubat Talabani: ABD bizi korumalı

  ANKA
  19.10.2007 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Tezkere sonrası Irak Dışişler Bakanı Hoşyar Zebari'nin "Siz girmeyin PKK'yı biz kovuyoruz" açıklamasının ardından Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu, Kürdistan Bölgesel yönetimi Temsilcisi Kubat Talabani'den “ABD’nin Kuzey Irak’a herhangi bir saldırı durumunda tepkisiz kalmasını kabul edemeyiz. BM’nin verdiği yetki altında bizi korumalı” açıklaması geldi.

  Washington Times’a açıklamada bulunan Kürt lider, Türkiye ordusunun "Kürt asileri yakalamak için" Kuzey Irak topraklarına girmesi durumunda ABD’nin BM yetkisi altında Kürtleri koruması gerektiğini söyledi.


  ABD’nin, Güvenlik Konseyi’nin 1546 sayılı kararına göre kendilerini koruması gerektiğini ifade eden Talabani, “Ancak ABD’nin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden endişe duyuyorum. Washington’un saldırı durumunda tepkisiz kalmasını kabul edemeyiz” diye konuştu.  Talabani konuşmasına şöyle devam etti:

  “Eğer Kuzey Irak’a Türkiye’den bir saldırı olursa şu ana kadar oluşturduğumuz ekonomik ve politik gelişmeler kesintiye uğrar. Saldırı durumunda çok kötü sonuçlar gelişebilir. Unutulmamalı ki bölgemiz Amerikan kuvvetlerinin de emniyette olduğu, Irak’ın en güvenli yeri. Ayrıca herhangi bir saldırı ticari anlaşmalara da zarar verecektir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı