Dünya Haberleri

  Küba lideri Fidel Castro: Normalleşmeyi destekliyorum ama ABD'ye güvenmiyorum

  AA
  27.01.2015 - 09:38 | Son Güncelleme:

  Küba devriminin 88 yaşındaki lideri Fidel Castro, ülkesinin, ABD ile ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki kararıyla ilgili uzun süredir koruduğu sessizliğini bozdu.

  Castro, Havana Üniversitesi öğrenci federasyonuna yazdığı mektupta, geçen aralık ayında iki ülke arasında 50 yılı aşkın süredir kopuk ilişkileri onarma kararı alındığının açıklanmasının ardından normalleşme süreciyle ilgili ilk kez yorumda bulundu.

  Küba devriminin lideri Fidel Castro, Komünist Parti gazetesi Granma'da da yayımlanan mektubunda, "Ne ABD'nin politikasına güveniyorum ne de onlarla iki çift laf ettim. Ama bu çatışmalara barışçı çözümü reddettiğim anlamına gelmez" ifadesini kullandı.

  Fidel Castro, "Daima dünyadaki tüm insanlarla, siyasi hasımlarımız dahil olmak üzere, dostluk ve işbirliğini savunacağız" diye yazdı.

  Küba lideri Fidel Castro: Normalleşmeyi destekliyorum ama ABDye güvenmiyorum
  Fidel Castro son olarak 8 Ocak 2014'te halk içine çıkmış ve Havana'daki bir sanat galerisini gezmişti.

  Küba lideri Fidel Castro: Normalleşmeyi destekliyorum ama ABDye güvenmiyorum Kenyalı 'Fidel Castro' ölünce ortalık karıştı

  ABB-KÜBA İLİŞKİLERİ

  ABD ve Küba arasındaki ilişkiler Fidel Castro'nun 1959'da ABD destekli Fulgencio Batista rejimini devirmesi sonucu yönetime gelmesiyle bozulmaya başladı. Taraflar arasında başlayan gerginlik, ABD'nin Küba'ya 1960'tan bu yana ticari ambargo uygulamasına neden olmuş ve iki ülke ilişkileri 1961'de kesilmişti.

  Obama yönetimi, geçen aralık ayı sonunda açıkladığı Küba ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ilk adımı atarak, seyahat ve mali alanlardaki bazı yaptırımları gevşetmişti. Ayrıca bu ay süreç çerçevesinde üst düzey bir ABD heyeti, Küba'da iki gün süreyle müzakerelerde bulunmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı