Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  KTÜ’lü mühendis adaylarına robot

  Hürriyet Eğitim
  14.06.2017 - 17:31 | Son Güncelleme:

  KTÜ'ye 6 eksenli endüstriyel robot hibe edildi. Üniversitenin Ar-Ge ve inovasyon bilincinin yaygınlaşması amacıyla düzenlediği ‘Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı’ etkinliğinde açılışı gerçekleştirilen robot, KTÜ’lü mühendis adaylarının uygulamalı ders ve projelerine destek olacak.

  Sanayideki rolü hızla artan endüstriyel robot teknolojilerine yön verecek mühendislerin yetiştirilmesi amacıyla üniversitelere robot eğitim merkezi kurulmasına destek olan Mitsubishi Electric, şimdi de altı eksenli endüstriyel robotunu Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) hibe etti. Mitsubishi Electric’in yeni nesil robotunun açılışı, KTÜ’nün Ar-Ge ve inovasyon bilincinin yaygınlaşmasını desteklemek amacıyla 7-9 Haziran’da düzenlenen ‘Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı’ etkinliği kapsamında yapıldı. KTÜ tarafından Mitsubishi Electric Türkiye FA Center Departman Yöneticisi Kosuke Shamoto’ya teşekkür plaketi takdim edilen etkinlikte, Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel de konuşmacı ve hakem olarak yer aldı. Proje Pazarı’nda birbiriyle yarışan projeleri değerlendiren kurulda görev alan Tolga Bizel, Sanayi 4.0 ve robot teknolojilerinin bugünü ve geleceği hakkında gençlerin ufkunu açacak güncel bilgiler verdi.

  DİJİTAL FABRİKA DÖNEMİ

  Sanayi 4.0 evresinde fabrikaların en önemli gündem maddesinin, hızla değişen ve kişiselleşen insan ihtiyaçlarını en hızlı ve verimli şekilde karşılayabilecek üretim bantlarını kurmak olduğunu belirten Bizel, özetle şunları söyledi:

  “Bu süreçte, Türkiye’nin de üretim gücünü pekiştirmesi için ileri robot teknolojisiyle bütünleşik dijital fabrikalara geçişi önem kazanıyor. Markanın Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory; üretimde hızı, kaliteyi ve verimliliği artırırken çok ciddi maliyet tasarrufu sağlayabilecek evrimsel bir adım olarak öne çıkıyor. Üstelik Sanayi 4.0 son yıllarda gündeme taşınmış bir konu olmasına rağmen e-F@ctory yeni bir oluşum değil. Mitsubishi Electric, e-F@ctory konseptini kendi üretim bantlarında 2003 yılından bu yana kullanıyor, bu sayede edindiği tecrübelerini ürünlerine ve müşterilerine yansıtıyor.”

  İNSANLA BİRLİKTE ÇALIŞAN ROBOT ÇAĞI

  Fabrikalarda robotlar ve insanların etkileşimli çalıştığı üretim hatlarının, sadece robotlardan oluşan üretim hatlarından daha verimli olduğunu belirten Bizel, sözlerine şöyle devam etti:
  “Bugüne kadar genelde yalnız çalışan robotlar, artık insanla birlikte çalışan robotlar olarak karşımıza çıkıyor. Fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotlar, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol alıyor ve günümüzde çok olağan bir iş gücü haline geliyor. Türkiye’de de başta sanayi olmak üzere robot kullanımı hızla yaygınlaşıyor.

  Türk sanayisinin Dördüncü Sanayi Devrimi’ne oldukça açık olduğunu görebiliyoruz. Biz de yeni endüstri evresinin iddialı oyuncusu olarak geleceğin otomasyon teknolojileri yöneticisi olacak gençlerin eğitimine destek olmak için çalışıyoruz. Üniversitelerde robot eğitim merkezi kurulmasına katkı sağlamanın yanı sıra Türkiye genelinde üniversite etkinliklerine katılıyor ve öğrencileri bilgilendiriyoruz. Genç mühendis adaylarının çağın gelişen teknolojilerine uyum sağlayarak iş dünyasında tercih edilebilmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

  Siber fizik, bilgi teknolojilerinin ve internetin yoğun bir şekilde kullanılmasını mecbur kılıyor. Temel bilimler ışığıyla başlayan endüstrileşme çalışmaları sonucunda çok farklı sektörlerde yeni iş disiplinleri gelişeceğini düşünüyoruz. Çok daha nitelikli, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısı oluşmasını bekliyoruz. Tüm bu gelişmelere hazır olmak için gençlerin yenilikleri takip etmeleri ve çok donanımlı olmaları gerekiyor.”

  Etiketler: ÖĞRENCİ
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı