KONYA HABERLERİ

KTO Temmuz Ayı Konya Ekonomik Göstergeleri Bülteni’ni Yayınladı

IHA
12.08.2015 - 13:14Son Güncelleme :

KTO BAŞKANI SELÇUK ÖZTÜRK, KONYA EKONOMİSİNİN AYLIK ANALİZİNİN YAPILDIĞI BÜLTENDE YER ALAN VERİLERİ DEĞERLENDİRDİ.

IHA

Konya Ticaret Odası (KTO), Temmuz ayı Konya Ekonomik Göstergeleri Bülteni’ni yayınladı.
KTO tarafından yayınlanan bültende, Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE), Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi (KOHİZ), Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi (KOİN) yer alıyor. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ekonomisinin aylık analizinin yapılığı bültende yer alan verileri değerlendirdi.
Başkan Öztürk, Konya’da perakende güveninin geçen yılın aynı dönemine göre azaldığını ifade ederek, “Konya Perakende Güven Endeksi Temmuz 2015’te 0,7 puan değerini aldı. TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE) ise -10,2 puanda kaldı. KOPE, geçen yılın aynı dönemine göre 4,7 puan; TEPE, 2 puan azaldı. KOPE, bir önceki aya göre ise 0,1 puan azaldı. Konya perakendesi, temmuz ayında Türkiye genelinden iyi değer alırken, AB-28’in gerisinde kaldı. Konya’da perakende sektöründe temmuz ayında en iyi performansı motorlu taşıtlar sektörü sergiledi. Bu sektörü birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektörü takip etti. Bu 2 sektördeki artış, ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri sektörü ise geçen yılın aynı dönemine göre en fazla düşüş yaşanan sektör oldu” dedi.
Konya Hizmetler Sektörü Güven Endeksi’nin geçen aya ve geçen yıla göre yükseldiğini belirten Başkan Öztürk, “Endeks bir önceki aya göre 7,9 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,9 puan yükselerek 1,8 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden Hizmetler Sektörü Güven Endeksi ise Temmuz 2015’te bir önceki aya göre 2,0 puan düşerken, geçen yılın aynı dönemine göre 3,3 puan yükselerek 3,0 puan değerini aldı. Temmuz ayında Konya’da hizmetler sektörüne alt sektörler itibarıyla bakıldığında eğitim sektörünün en iyi performans gösteren sektör olduğu görüldü. Bu sektörü sağlık işleri ve sosyal hizmetler ve finansal hizmetler sektörleri takip etti. Bu sektörlerde geçen yıla göre artış ortalama artışın üzerinde gerçekleşti. Endeks değeri bir önceki yıla göre en fazla azalan sektör bilgisayar ve ilgili hizmetler sektörü oldu. Temmuz ayında hizmetler sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 24,8’i faaliyetlerini kısıtlayan temel etmenin talep yetersizliği olduğunu dile getirmiştir. Firmaların yüzde 23,5’i finansal kısıtların, yüzde 3,7’si materyal veya ekipman eksikliğinin, yüzde 2’si ise iş gücü eksikliğinin faaliyetlerini kısıtladığını vurgulamıştır. Faaliyetlerini kısıtlayan hiçbir şeyin olmadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 24,2 olmuştur” diye konuştu.
Başkan Öztürk, Konya İnşaat Sektörü Güven Endeksi (KOİN) değerlendirmesinde, “Endeks, geçen yılın aynı dönemine göre 16,3 puan, geçen aya göre 5,8 puan azalarak -26,3 puan değerini aldı. Türkiye genelini temsil eden inşaat sektörü güven endeksi Temmuz 2015’te -15,9 puan değerini aldı. Böylelikle endeks bir önceki aya göre 4,6 puan düşmüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 3,2 puan yükselmiş oldu. Temmuz 2015’te, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 27’si talep yetersizliğinden, yüzde 23’ü finansal kısıtlardan, yüzde 18’i hava şartlarından, yüzde 12,5’i iş gücü eksikliğinden şikayet etmiştir. Firmaların yüzde 4’ü faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir etken olmadığını belirtmiştir” ifadelerini kullandı.
Bültenin tamamına Konya Ticaret Odası’nın internet adresi www.kto.org.tr’den ulaşabileceği belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden KTO Temmuz Ayı Konya Ekonomik Göstergeleri Bülteni’ni Yayınladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KTO Temmuz Ayı Konya Ekonomik Göstergeleri Bülteni’ni Yayınladı haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:32
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı