KONYA HABERLERİ

KTO Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

IHA
05.10.2015 - 13:20Son Güncelleme : 05.10.2015 - 13:21

KTO BAŞKANI SELÇUK ÖZTÜRK, TERÖRÜN DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİNİ 3 AY İÇİNDE 5 YIL GERİYE GÖTÜRDÜĞÜNÜ BELİRTEREK, BÖLGE HALKININ 7 TEMMUZ'DAN SONRA YÜZDE 50 ORANINDA DAHA FAKİRLEŞTİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Konya Ticaret Odası (KTO)’nın Eylül ayı meclis toplantısına katılan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, terörün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini 3 ay içinde 5 yıl geriye götürdüğünü belirterek, bölge halkının 7 Temmuz’dan sonra yüzde 50 oranında daha fakirleştiğini söyledi.
KTO Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, KTO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ahmet Arıcı’nın yönettiği toplantıda KTO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, Oda faaliyetleri ile gündemdeki konuları değerlendirdi.
Terör olaylarının ekonomi ve ticarete etkileri hakkında bir konuşma yapan Başkan Öztürk, “Terörün, vicdanları yaralayan, tüm milletimizi acılara boğan tarafı ile birlikte siyasi ve ekonomik tahribatı da bu dönemde sıklıkla tartışılan konuların başında gelmiştir. Ülkemiz, 30 yılı aşkın bir süredir terörle mücadele eden bir ülkedir. Bugüne kadar ülkemizde terörün ekonomik maliyeti yaklaşık 350 milyar dolardır. Bu rakam oldukça ürkütücü olmakla birlikte, bugün Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık iki katıdır. Son üç ayda Türkiye’nin doğusunda yaşanan çatışma ortamı, 2013’den beri istikrarlı olarak yatırım ve turist çeken bölgeye ağır bir ekonomik fatura çıkarmıştır. Türkiye’nin gelir dağılımından en az payı alan kentlerinin bulunduğu bölgede, birkaç ay öncesine kadar esen barış ve refah rüzgarları yerini ciddi bir kaos ortamına bırakmıştır. Bu durum da, son 30 yıldır terör olaylarıyla mücadele eden bölgenin çözüm süreciyle birlikte yakaladığı kalkınma hamlesine ağır darbe vurmuştur. Sınır kapıları kapanınca ihracat yarıya indi, kent merkezlerinde alışveriş yüzde 30 azaldı, turizm durdu, otellerin doluluk oranı yüzde 10’lara düştü. Tüm bu rakamlar ve tespitlerden de anlaşılacağı üzere; dolaylı olarak bölge halkı 7 Temmuz’dan sonra yüzde 50 oranında daha fakirleşmiştir. Terörün, ülkemizin genel ekonomik durumuna etkilerini de göz önüne alırsak Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizdeki şehirlerimizin yaklaşık 3 ay içinde 5 yıl kaybettiği tespitinde bulunmak abartılı olmayacaktır” dedi.
PKK’nın 7 Haziran’dan sonra top-yekün bir saldırı sürecini başlatmasının temelinde yatan gerçeklerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Öztürk, “Tüm dünyada terör odakları genel olarak; istikrarsızlığın, otorite boşluğunun, belirsizliğin, yerel ve küresel ekonomik krizlerin yaşandığı dönemleri eylemleri için en uygun zaman olarak görürler. 7 Haziran seçimlerinden sonra ise ülkeyi bir kaos ortamına çevirmeye çalışan eylemler; belirsizlik ortamında şiddetli terör saldırılarına dönüşmüştür. Terörü bitirmeye yönelik kısa ve orta vade de alınan tedbirler siyaset üstü değerlendirilmesi gerekirken; muhalefet tarafından siyasi zeminde tartışılmaya açılması terörle mücadelenin en büyük handikabıdır. Diğer taraftan hükümetin terörü bitirmeye yönelik en büyük adımı olan Çözüm Süreci’nin de doğru anlaşılamamış olması da bir dezavantajdır. Hükümet Çözüm süreci ile PKK terörünün beslendiği kaynakları kurutmayı hedeflemiş; bu yönde siyasi, sosyal ve ekonomik olarak uygulamalarda bulunmuştur. Bugün gelinen noktada, son üç ayda yaşananları da göz önünde bulunduran halkımızın terörü siyaset üstü bir mesele olarak göreceğine ve siyasi rekabetin dışında tutacağına inancımız tamdır” şeklinde konuştu.
Meclis toplantısına konuk olarak katılan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Bayram Sade de 2015-2016 akademik yılı ile ilgili Meclis Üyelerini bilgilendiren bir sunum yaptı. Türkiye’de ilk defa bir üniversitede uygulanacak olan “Sektör Danışmanlığı” projelerini tanıtan Rektör Sade, proje ile öğrencilerin mezun olduğunda iş kuracağı, çalışacağı sektörle ilgili temel verilere sahip, çalışacağı kurumun taleplerini karşılayabilecek donanımda yetiştirileceğini söyledi.
Toplantıda söz alan, Konya Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik de, Konya Valiliği koordinesinde Konya’daki STK’ların katılımıyla başlattıkları “Konya Şehidinin Emanetine Sahip Çıkıyor” kampanyası hakkında bilgi verdi. Kampanya ile şehit ailelerine birer ev alacaklarını ifade eden Çelik, Konyalı işadamlarının kampanyaya destek vermesini istedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden KTO Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 13 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KTO Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:57
  • Guneş
   06:33
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı