KONYA HABERLERİ

KSO Başkanı Kütükcü, Konya Endüstri Zirvesini ziyaret etti

DHA
30.04.2017 - 12:52Son Güncelleme :
DHA

KONYA, (DHA) - KONYA Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, KONMAK, İSKON, KONELEX ve Sac İşleme Teknolojileri fuarlarını kapsayan Konya Endüstri Zirvesini ziyaret etti. Stant açan firmaları tebrik ederek, başarılar dileyen Kütükcü, Konyalı makinecilerin Türkiye ortalamasının üzerinde performans gösterdiğini söyledi. 

Ziyaretlerde makine ve aksamları sektörünün önemine değinen Kütükcü, Konya makine ve aksamları sektörünün 39 aydır Konya ihracatında lider konumda olduğuna dikkat çekerek, makinecileri tebrik etti. Sektörün Ar-Ge merkezleri konusunda da son bir yılda önemli mesafe kat ettiğinin altını çizen Kütükcü, “Makine sektörümüz son bir yılda üç Ar-Ge merkezi kurdu. Böylece Konya’daki Ar-Ge merkezi sayımız bir yılda 2’den 7’ye yükseldi ve şehrimiz en fazla Ar-Ge merkezi olan 9. il oldu. İnşallah önümüzdeki dönem kurulacak yeni Ar-Ge merkezleri ile daha üst sıralara tırmanacağız” şeklinde konuştu. 

SEKTÖRDEN 112 ÜLKEYE İHRACAT 

Kütükcü, Konya’nın Türkiye makine ve aksamları ihracatında 5. sırada yer aldığını da kaydederek, sektörün geçtiğimiz yıl 112 ülkeye 300 milyon doların üzerinde makine ihracatı yaptığını belirtti. Konya Sanayi Odası olarak sektörün üretim ve ihracat kapasitesini artırmak için çalıştıklarını, bu yılki fuarda da ikili iş görüşmesi organize ettiklerini bildiren Kütükcü, “Oda olarak Konya’daki fuarlarımızı desteklerken, yurtdışında düzenlenen uluslar arası fuarlara da sürekli olarak katılım sağlıyor, ikili iş görüşmeleri organize ediyoruz. Bu yılki fuarımızda da Konyalı sanayicilerimiz Cezayir, Tunus, Gana, İran ve Rusya’dan gelen iş adamlarıyla ikili iş görüşmeleri yaptı” ifadelerini kullandı. 

KÜTÜKCÜ, İRANLI İŞADAMLARIYLA GÖRÜŞTÜ 

Kütükcü, ziyaretlerin ardından KSO’nun organizasyonuyla fuara gelen İranlı işadamları ile görüşerek, Konya sanayisi ve yatırım imkanları hakkında bilgi verdi. Konya’nın artık Türkiye’nin sanayi merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Kütükcü, Konya ile İran arasındaki ticaretin artması için daha fazla bir araya gelinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden KSO Başkanı Kütükcü, Konya Endüstri Zirvesini ziyaret etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2017 tarihinde saat 12 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KSO Başkanı Kütükcü, Konya Endüstri Zirvesini ziyaret etti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı