Ege Haberleri

EGE

  Kruvaziyer devlerine İTO’dan mektuplu davet

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  21.02.2011 - 21:38 | Son Güncelleme:

  MSC, İskenderiye seferlerini İzmir’e yönlendirdi. Oceania Cruises ve P&O Cruises deneme seferi düzenlemeye, Azamara da konuyu incelemeye karar verdi.

  izmir Ticaret Odası (İTO), Kuzey Afrika’da yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve yeni rotalar arayan 13 kruvaziyer firmasının üst düzey yöneticisine mektup gönderdi, “İzmir’e gelin” çağrısı yaptı.Mektupta, bu davetin ‘fırsatçılık’ olarak algılanmaması için özel hassasiyet gösteren Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO olarak kruvaziyer turizmini geliştirmek için üstlendikleri misyona dikkat çekti. Demirtaş, son dönemde Kuzey Afrika’da yaşanan politik iç karışıklıkları büyük üzüntü duyarak takip ettiklerini, bu durumun kruvaziyer firmalarında da sıkıntı yarattığını gördüklerini aktardı.Son bir ayda çeşitli firmaların Kuzey Afrika rotalarında bazı değişiklikler yaparak Türkiye kıyılarına, özellikle izmir Limanı’na gelmesinin söz konusu olduğunu aktaran Ekrem Demirtaş, “İTO olarak, Türkiye’nin ikinci önemli kruvaziyer limanı olan izmir Limanı’nın bu anlamda yolcularınız için güvenli bir nokta olacağına inanıyoruz” dedi.

  İlk sonuçlar alındı

  Mektubun ardından ilk olarak MSC’nin 10 seferini izmir’e kaydırdığını, ilk geminin geldiğini, ikincisinin de bugün izmir’de olacağını hatırlatan İTO Başkanı, “Gemilerin tam kapasite gelmesi halinde 35 bin yolcu bekleniyor. Yine davetimiz üzerine yanıt veren Azamara firması da bölgedeki durumu takip ettiğini belirterek konuya ilgimize teşekkür etti. Oceania Cruises bin 258 kişilik gemisi Marina için 22 Eylül’de deneme seferi düzenleyecek. P&O Cruises da 20 Kasım’da yine bir deneme seferi yapacak. Bu iki firma daha önce izmir’e hiç gelmemişti” diye konuştu.

  HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

  ROTASINI izmir’e çevirecek başka gemilerin de olabileceğini dile getiren Ekrem Demirtaş, “Mısır, Kuzey Afrika ve Kızıldeniz’deki olayların barış içinde çözülmesini diliyoruz ama bu dönemde kentimize gelebilecek ek seferlere karşı da hazırlıklı olmalıyız. Yıl sonuna kadar izmir’e 256 seferle 545 bin yolcu gelecek. 2010’daki 141 gemiyle 355 bin yolcu geldi ki, şu anda kesinleşen seferlerle geçen yılın yolcu sayısını yüzde 50 geçtik. Yıl sonuna kadar bu rakam artabilir” dedi.

  KİMLERE GÖNDERİLDİ

  THOMSON Cruises, Costa, MSC, Silversea, Voyages to Antiquity, Holland America Line, Royal Caribbean, Ponant, Oceania, Azamara, Seabourn, Celebrity, Swan Hellenic.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı